Arménie na kole

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Arménie
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní, na kolo
Cena za osobu celkem za 39 900 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Arménie, to je především hrdý křesťanský národ Arménů s pohnutou historií, který byl odtržen od své posvátné hory Ararat. Je to země, která už na počátku 4. století jako první na světě přijala křesťanství za oficiální státní náboženství a v téměř nezměněné podobě jej praktikuje dodnes. Země trvale bojující o identitu, svobodu, území, a někdy i o přežití. Srdce Malého Kavkazu tvoří vysoko položené obrovské jezero Sevan obklopené vrcholy dosahujícími výšky přes 3500 m. Navštívíme zde nejen některé z nejvýznamnějších památek země, ale na kolech projedeme úžasné přírodní oblasti po odlehlých a málo používaných cestách mimo obvyklé turistické trasy. Zájezd graduje v Náhorním Karabachu, v překrásném hornatém kulturně pestrém území s hlubokými lesy, divokými řekami a strmými skalami, ve kterých se skrývají tisíc let staré kláštery.Služby za příplatek:letecký transport kola – asi 2 x 60 EUR.Letenky:pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Turkish Airlines, která sice vezme kolo do letadla za příplatek, ale váhový limit na krabici s kolem činí 30 kg a její rozměry nejsou omezeny. Protože tato letecká společnost nelétá do Jerevanu, využíváme spojení Praha - Tbilisi.Kolo můžeme zabalit do kartónové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu.Noclehy a stravování:převážně budeme ubytováni v soukromí, v domech běžných Arménců, což nám umožní autenticky poznat jejich život a každodenní radosti a starosti. Kvalita ubytování odpovídá možnostem v daném regionu a vesnici. Pokoje jsou většinou 2-4 lůžkové se společnou koupelnou pro celý dům. Někde bude skupina rozdělena do více domů, ale sejdeme se vždy na společnou večeři. Zejména v Náhorním Karabachu počítejte s nižším standardem ubytování a sociálním zázemím, protože zdejší možnosti jsou velmi omezené. Tekoucí voda na umytí ale bude vždy k dispozici.Večeře i snídaně jsou bohaté, většinou připravované z místních vypěstovaných produktů - dostatek ovoce a zeleniny, saláty, sýr, plněné papriky, hustá polévka a něco sladkého na závěr. Náročnost:první část trasy v Arménii odpovídá obtížnosti 2, v Karabachu je cyklistika o něco náročnější.Povrch a profil:zhruba z poloviny asfalt a z poloviny horské nezpevněné silnice, terén kopcovitý; doporučujeme horské kolo, případně trekingové s terénními plášti 1,5" a lehčími převody. Během zájezdu je možné se kdykoliv popovézt doprovodným minibusem se zahrádkou, ve dvou případech u výjezdu do sedel to přímo doporučujeme.Klima:termíny zájezdu jsou stanoveny do nejlepších ročních období s teplým a slunečným počasím a minimem srážek, a to buď na začátku nebo na konci léta.Průvodce:21-203-702 Petr Stříbný21-203-704 Petr ZáchaNaše doporučení:připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnou si ho můžete zde.

Popis stravování

polopenze

Program zájezdu

1. – 2. den

Letecky Praha - Tbilisi (Gruzie), brzký ranní přílet, transfer do Arménie, cestou zastávky u klášterů Haghpat a Sanahin, gruzínský kostel Akhtala s freskami, večer sestavení kol; nocleh v Dilijanu.

3. den

Začátek cyklistiky - průjezd přírodní rezervací Dilijan, kláštery Haghartsin a Goshavank, nocleh v horské osadě Martuni (59 km, 1200 m).

4. den

Stoupání k jezeru Sevan (1900 m), kolem jezera stejnojmennou přírodní rezervací do města Vardenis východní, téměř neobydlenou trasou; zastávka na koupání na přírodních plážích (92 km, 1150 m).

5. den

Odpočinkově po břehu jezera Sevan, odbočka k sympaticky omšelému klášteru Makenyats Vank, kostel Vanevank (56 km, 670 m).

6. den

Pod nejvyššími vrcholy země se z jezerní pánve přehoupneme přes sedlo Selim (2410 m) a prohlédneme si stejnojmenný karavanseráj z roku 1332; nocleh ve městě Yeghegnadzor s ochutnávkou místních vín (59 km, 800 m).

7. den

Malebným údolím Hermon s kamennými památkami minulosti, starý židovský hřbitov s náhrobky ze 13. století, horské osady Hermon a Herher, přejezd bezejmenného sedla s fantastickým výhledem na obě strany hřebene (2230 m), dojezd do podhorského města Vayk (51 km, 1730 m).

8. den

Do jihovýchodního cípu země přes hory, lesy, jezera a kláštery: sedlo Vorotan (2344 m), arménský "Stonehenge" Zorats Karer,  nocleh v Sisianu (80 km, 1700 m, možnost vyvezení do sedla autem).

9. den

Krátká zastávka u vítězného oblouku ze 7. století, fakultativně impozantní biskupské sídlo klášter Tatev ležící na Hedvábné stezce, na který vede nejdelší lanovka na světě přes údolí Vorotan; sjezd starou vyhlídkovou silnicí do Goris (57 km, 1100 m). 

10. den

Volné dopoledne v Goris, městě položeném v malebném údolí obklopeném ze tří stran horami; troglodytní obydlí staré části města; přejezd do Náhorního Karabachu a 2 noci v příjemném moderním hlavním městě Stěpanakertu (60 km, 1000 m, do sedla se vyvezeme autem).

11. den

Den bez kol: odpočinek v milém a zeleném Stěpanakertu, město Shushi: bizarní kombinace jednoho z nejstarších duchovních center Kavkazu, zašlé slávy rekreačního střediska ze sovětských dob a zbytků dvou mešit po vystěhované azerské komunitě; fakultativně pěší výlet kaňonem Hunot.

12. den

Z bohatého města na chudý venkov příjemně zvlněnou krajinou, mistrovské architektonické dílo: opevněný klášter Gandzasar ze 13. stol. na vrcholu hory s monumentálním výhledem (50 km, 1400 m).

13. – 14. den

Vrcholné přírodní i cyklistické zážitky, silnice vedoucí kaňony i vytesané ve skalách, hřmící vodopády, zalesněné hory, vysokohorské pastviny, impozantní klášter Dadivank zmíněný již v 9. stol, hraniční pevnosti a sedlo Zod (2350 m); návrat do Arménie a uzavření okruhu ve Vardenis (135 km, 3000 m / 2 dny).

15. – 16. den

Transfer Vardenis - Tbilisi a podvečerní prohlídka hlavního města Gruzie; procházka křivolakými uličkami starého města, bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a prohlídka pevnosti Narikala, vyhlídka od sochy Matky Gruzie; závěrečná večeře a brzký ranní odlet domů.Zvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.