Sarajevo, Albánie a Makedonie

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Bosna a Hercegovina
Typ ubytování Hotel
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 12 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Program zájezdu

Popis

SARAJEVO • PODGORICA • SKADAR • ROZAFAT • KRUJA • TIRANA • DRAČ • BERAT (UNESCO) • GJIROKASTËR (UNESCO) • TEPELENË • APOLLÓNIA • OHRIDSKÉ JEZERO • LIN • OHRID • SKOPJE

1. Den

1. DEN: V brzkých ranních hodinách vyjedeme z Prahy, Brna, Břeclavi a Bratislavy (další nástupní místa trasy 1, 2, 3, 5 - mimo Plzeň, 6). Naše cesta povede přes Maďarsko a Chorvatsko do hlavního města Bosny a Hercegoviny – Sarajeva. Ubytování.

2. Den

2. DEN: Dopoledne věnujeme prohlídce Sarajeva. Město budované za tureckého panství, nesoucí si dědictví orientálního koloritu, patří k nejhezčím evropským hlavním městům a hostilo i zimní olympiádu v roce 1984. V historickém centru města objevíme bývalou radnici stavěnou našimi krajany a novorenesanční Národní divadlo, Latinský most z roku 1565 i místo, odkud vystřelil Gavrilo Princip na následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este. Samozřejmě také uvidíme významné muslimské památky, mešity Aliho a Gazi Husreva z 16. století, tržiště Baščaršija, kryté tržiště Bezistan, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu i válečné hřbitovy. Odpoledne budeme pokračovat v cestě po území Bosny a Hercegoviny přes malebný národní park Sutjeska do Černé Hory, kde v jejím hlavním městě Podgorica přenocujeme.

3. Den

3. DEN: Po snídani přejedeme do Albánie, kde nás přivítá město Shkodër (česky Skadar), které navštívíme. Dopoledne navštívíme pevnost Rozafat, která se majestátně tyčí nad městem Skadar. Strategické místo 130 m nad hladinou moře u soutoku řek Drina, Kira a Buna bylo podle vykopávek osídleno už v době bronzové. Později si zde Illyrové postavili pevnost, kterou pak osídlili Benátčané a Turci. Všechny tyto národy se podepsaly na architektonickém vzhledu pevnosti, ze které se dodnes bohužel dochovaly jen rozvaliny. Z nich je však pěkný výhled na město i na Skadarské jezero hraničící s Černou Horou. V areálu dnes najdeme pobořený kostel, mohutné hradby, skladiště, vězení i hradní muzeum s restaurací. Nedaleko citadely se nachází Olověná mešita z 18. století. Místní legenda praví, že původní pevnost dostala své pojmenování podle ženy, která je zde zazděna. Tou měla být manželka jednoho z bratrů, který pevnost stavěl. Po krátké zastávce v centru Skadaru se cestou do hlavního města Albánie Tirana, zastavíme ještě ve starobylém městě Kruja, kde žil a bojoval proti Turkům národní hrdina Albánie, Skanderbeg. Při podvečerní procházce po centru města Tirana se seznámíme s dějinami a hlavními zajímavostmi města. Ubytování.

4. Den

4. DEN: Po snídani navštívíme město Durrës – česky Drač s monumentálním amfiteátrem. Tento amfiteátr byl postaven v 1. století a v současnosti usiluje o zápis na seznam památek UNESCO. Při návštěvě města se také podíváme na skvělé nově otevřené archeologické muzeum a na jeho historické centrum. Poté přejedeme do města Berat, které leží v centrálně-jižní části Albánie. Toto město je také nazýváno Albánský Bělehrad, je nejstarším a nejkrásnějším albánským městem a je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dělí se na horní (opevněné) město s převážně křesťanským obyvatelstvem, rušné dolní město obývané muslimy a další křesťanskou čtvrť na druhé straně řeky. Berat je oblíbeným cílem výletů pro svoji romantickou polohu i pro řadu památek (kostelíků, mešit i světských staveb) spojených s oběma náboženstvími. V pozdním odpoledni pak zamíříme k albánské riviéře, kde poblíž města Vlora ve Valonském zálivu budeme ubytováni.

5. Den

5. DEN: Tento den věnujeme výletu do města Gjirokastër, do města bílých střech s majestátním hradem a překrásnými domy, typickými pro jihoalbánskou architekturu. Malebné město je na seznamu UNESCO, navštívíme zde hrad i etnografické muzeum, původně rodný dům diktátora Envera Hodži. Na zpáteční cestě se zastavíme v městě Tepelenë, v rodišti svébytného Ali paši tepelenského, známého i z románu hrabě Monte Christo. Návrat na ubytování poblíž města Vlora.

6. Den

6. DEN: Dopoledne, ještě v Albánii, navštívíme jednu z význačných albánských archeologických lokalit v kraji Fier, jedná se o pozůstatky starověkého města Apollónia. Toto antické město založené již v 6. století př. n. l. řeckými osadníky bylo význačným přístavem a střediskem vzdělanosti, v době římské dokončoval zde své vzdělání i pozdější první římský císař Augustus. Součástí památkového komplexu je i pravoslavný klášter ze 14. století. Po prohlídce Apollónie pak už budeme směřovat k Ohridskému jezeru do Makedonie, jednomu z nejstarších jezer na světě (spolu s Bajkalem, Titicacou a Tanganikou). Budeme mít možnost ochutnat věhlasné korány (ohridské pstruhy), kteří žijí v jezerních průzračných vodách, v rybářské vesničce Lin, kde se také nachází vykopávky s antickými mozaikami. Poté odjedeme do makedonského Ohridu, kde se ubytujeme.

7. Den

7. DEN: Tento den strávíme v Ohridu. Podnikneme plavbu po Ohridském jezeře ke klášteru sv. Naoma. Odpoledne se vrátíme do Ohridu, místa kde působili sv. Kliment a Naum, žáci sv. Cyrila a Metoděje. Lodičkami se můžeme vydat k pramenům Černého Drinu, bude možnost se i vykoupat v jezeře a posedět si v kouzelných restauracích u jezera. Na břehu jezera se nachází řada obchůdků s místními suvenýry, z nichž nejoblíbenější jsou šperky z „ohridských perel.“ Navštívíme katedrální chrám sv. Sofie, malý kostelík sv. Jana Kaneo postavený na útesu nad Ohridským jezerem a nově obnovený kostel sv. Klimenta a sv. Pantelejmona. V kostele sv. Bohorodičky uvidíme velmi vzácné fresky. Budeme mít také možnost vykoupat se v jezeře a večer se projít po promenádě. Návrat na ubytování v Ohridu.

8. Den

8. DEN: Ráno se už vydáme na cestu k domovu. Uskutečníme ještě krátkou zastávku v hlavním městě Makedonie Skopje. Projdeme se přes slavný kamenný most a náměstí Makedonia s památníkem Alexandra Velikého a cara Samuela. Prohlédneme si centrum Matky Terezy, kostely sv. Klimenta a sv. Spasitele, a také tržiště Bitbazar. Poté už budeme projíždět Srbskem, Maďarskem a Slovenskem.

9. Den

9. DEN: Návrat do Brna v ranních hodinách, následně do Prahy.

SLEVY ZA VČASNÝ NÁKUP

Všem klientům, kteří si do 29. 2. 2017 koupí zájezd, bude poskytnuta sleva ve výši: 8% do 31. 12. 2016 6% do 31. 01. 2017 4% do 28. 02. 2017 Tyto slevy jsou počítány vždy ze základní ceny zájezdu bez příplatků a maximální výše slevy je 2.000 Kč na osobu a zájezd. Tato sleva se nepočítá z platby za příplatky. Slevu nelze sčítat s jinými slevami.

SLEVY PRO STÁLÉ ZÁKAZNÍKY

Všem stálým klientům (tj. všem, kteří se alespoň dvakrát zúčastnili našich zájezdů) bude poskytnuta sleva při zakoupení zájezdu ve výši: 10% do 31. 12. 2016 8% do 31. 01. 2017 6% do 28. 02. 2017 Tyto slevy jsou počítány ze základní ceny zájezdu a maximální výše slevy je 2.000 Kč na osobu a zájezd. Tuto slevu nelze sčítat s dalšími slevami. Sleva zároveň platí i pro 1 rodinného příslušníka.

SLEVY PRO SENIORY

U všech zájezdů z tohoto katalogu bude na všechny termíny s odjezdem/odletem do 30. 6. 2017 a po 1. 9. 2017 poskytnuta sleva ve výši 5 % ze základní ceny zájezdu všem osobám starším 60 let. Maximální výše slevy je 2.000 Kč na osobu a zájezd. Slevu nelze sčítat s jinými slevami. Slevy z ceny zájezdů je možné uplatňovat jen při koupi zájezdu, nelze je uplatňovat dodatečně.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (os/pobyt) - 2200,- Kč | pojištění léčebných výloh a storna ERV (os/pobyt) - 490,- KčZvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.