Plitvická Jezera

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Chorvatsko, Plitvická jezera
Ubytování Bez ubytování
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 1 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Národní park Plitvická jezera leží v nadmořské výšce 500 - 640 m, v oblasti Lika. Je to soustava 16 jezer, propojených vodopády a kaskádami. Plocha 295 km2 (z toho hladina jezer 2 km2). Národní park od r. 1949, na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO od r. 1979. Jedinečný přírodní jev nejen v rámci Chorvatska. Jezerní soustavu obklopují zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice. Leží ve vápencové proláklině, která vznikla pravděpodobně před osmi tisíci lety a neustále se mění narůstáním travertinových hrází na terasách (mimo jiné v závislosti na klimatu), erozí travertinových bloků a z dalších důvodů. Ke vzniku teras - bariér přispívají především unikátní bakterie žijící v mechu a trávě na terasách (bariéry narůstají za rok asi o 3 cm). Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Říčka Plitvice, která dala jezerní soustavě jméno nespojuje žádná jezera, ale spadá vysokým vodopádem zboku do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava tedy nevznikla v jejím řečišti, nýbrž na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve po vzájemném splynutí se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Výsledná řeka se nazývá Korana. Nejvýše je položeno Prošćansko jezero - 639 m n. m. (je druhé největší v soustavě, 68 ha), hladina nejnižšího Novakovića Brodu je ve výši 503 m n. m. Největší jezero Kozjak (81,5 ha) je i nejhlubší (46 m). Jezera jsou propojena vodopády, z nichž nejkrásnější jsou Sastavci, vysoké 49 m. Nejvyšší vodopád je ten, jímž říčka Plitvice padá z výšky 76 metrů do kaňonu. Vody jezer mají různou barvu, od smaragdově zelené po sytě modrou. V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyň. V zimě jezera zamrzají, v létě má voda teplotu do 24 °C. O zdejším lesním porostu se má mezi odborníky za to, že patří k nejzachovalejším svého druhu v Evropě. Vzácná je i zdejší květena. V lesích žijí jak velké šelmy (medvědi, vlci, rysi) - údajně jich tu žije nejvíc ze všech chorvatských lokalit, tak i hojnost vysoké a černé zvěře. Jezera jsou bohatá rybami a raky, ale lov je zakázán. Jezera, která zná celý svět z filmů o Vinetouvi. někteří však neví, že stříbrné jezero, to jsou Plitvická jezera. Náš program je zaměřen na komplexní poznání. Pěšky, vláčkem i lodí poznáte celou přírodní rezervaci.

Popis stravování

1x ranní občerstvení v autobusu vč. teplého nápoje

Program zájezdu

1. den

Odjezd z ČR v nočních hodinách (Praha 17.30, Jihlava 19.00, Brno 20.20, Znojmo 22.00). Noční tranzit přes Rakousko, Slovinsko do Chorvatska.

2. den

Příjezd na Plitvická jezera kolem osmé hodiny ranní. Přestávka na hygienu a ranní občerstvení u autobusu, mohou být jedním z dobrých začátků. Průvodce zatím zajistí vstupné na Plitvická jezera a po té se vydáme do národního parku na pěší nenáročnou tůru. Je možné si vybrat trasy různé délky. Prohlídku je možné kombinovat plavbou lodí po jednom z jezer, část je také možné absolvovat vláčkem po silnici (dojezd na parkoviště). Po ukončení prohlídky můžeme posedět v příjemném prostředí parkoviště na Plitvických jezerech a ve stáncích se suvenýry nakoupit drobnosti na památku. Odjezd zpět v odpoledních hodinách (16.00 - 17.00).

3. den

Příjezd do ČR v brzkých ranních hodinách (Znojmo 01.00, Brno 02.00, Jihlava 03.20, Praha 05.00).

Náš názor

Vzhledem k proměnlivému počasí doporučujeme si na cestu přibalit pláštěnku a opalovací krém. Doporučujeme pevnou obuv.

Doprava autokarem - odjezdová místa:

Bez příplatku: Znojmo, Pohořelice, Brno, Jihlava, Humpolec, Praha Za příplatek 300,- Kč: Hustopeče, Břeclav, Hodonín, Strážnice, Veselí nad Moravou, Uherské Hradiště CK si vyhrazuje právo na určení nástupního místa v případě příplatkových míst - min. počet osob 15.Tip z okolí
Šestnáct jezer, spousta vodopádů, lesy plné života. Plitvická jezera lákají i po sezóně Bezesporu nejznámější chorvatský národní park si svůj věhlas opravdu zaslouží, a to rozhodně ne proto, že lokace se objevila v jednom z filmových zpracování příběhů o Old Shatterhandovi a jeho rudém bratrovi, ale především pro svoji neuchopitelnou působivost, rozlehlost, barvy a rozmanitost.... Novinky.cz

Zvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.