Etiopie - nejbizarnější kmeny Afriky

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Etiopie
Typ ubytování Hotel chata nebo ubytovna
Druh zájezdu Aktivní, na hory - turistika
Cena za osobu celkem za 63 000 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Přírodní národy u řeky Omo (Etiopie)

Popis stravování

Hradíte si sami - etiopská strava v restauracích, které jsou pro nás velmi levné. Snídaně bývají evropské (vejce s chlebem, čaj, ...). Na obědy či večeře je typická místní nakyslá placka - injera, která je chutná se zajímavou kaší tegabino nebo jako „collection“ se směsí zeleniny. Často jsou k mání i špagety nebo rýže s masem. V krámcích je omezený sortiment levného zboží.

Popis ubytování

Levnější cestovatelské hotýlky, pokoje nejčastěji po dvou. Zejména v divočejší části Etiopie u kmenů je třeba snést i trochu nepohodlí, ubytování je jednodušší.

Program zájezdu

1. den

Odlet z Prahy (či případně z Vídně).

2. den

Přílet do Addis Abeba. Start džípy. Riftová jezera Koka, Ziway, Abiata a kráterové jezero Shala - hejna marabu, ibisové a desetitisíce plameňáků. Dojezd do Awasy.

3. den

Jezero Awasa s možností vidět hrochy. Atraktivní rybí trh. Trakaře na hliněných ulicích v Sodo. Vesnice s kruhovými domky z hlíny a klacků – tukuly. Dojezd do Arba Minch, 2 noci po sobě.

4. den

Horská ves Dorze – unikátní architektura vysokých chýší z bambusu a ensetů (falešných banánovníků). Ve vsi Chencha bývá skvělý fotogenický trh. Jezero Chamo – na lodích k obrovským hejnům nádherných pelikánů. Crocodile Market – břeh, kde si dávají dostaveníčko krokodýli. Záliv s hrochy.

5. den

Přejezd do Konso. Bizarní kaňon Gesergio vyerodovaný v červených hlínách. Konsové – první přitažlivý kmen. Zajímavá architektura opevněných vesnic s exotickými chýšemi. Túra z nejtradičnější vsi Macheke do Konsa, terasy s kasawou, sójou, cukrovou třtinou. První bližší setkání s kmenovou realitou.

6. den

Trh v Key Afar kmene Bana – umírněnější podoba Hamarů. Pokračování do relativně civilizované Jinky – místo chýší „domky“ z kotovic. Pestré hemžení s trakaři se koná na místním polním letišti.

7. den

Přes NP Mago s možným pozorováním antilop kudu, dik-diků či zoborožců za nejbizarnějším kmenem – Mursi. „Mimozemský zážitek“ s nazdobenými divochy – neuvěřitelné „ozdoby“ žen v podobě terakotových talířků ve rtech.

8. den

Sobotní barevný trh v Dimeka, největší a jeden z nejpestřejších v oblasti. Přejezd do vsi Turmi – centra Hamarů, 4 noci po sobě. Hamaři, Hamarky a jejich vesnice s tukuly. Ženské účesy s copánky maštěnými máslem a barvenými červenou hlinkou. Vyšívané kozí kůže jako oděvy. Ocelové hřídele na krku jako symbol manželství. Těžké obruče na nohou. Dominantní muži ve stínu na svých dřevěných sedátkách, hůl či samopal, nádherné hlinkou barvené a tvrzené účesy.

9. den

Savanou s termitišti do vesnice Kolcho nad řekou Omo. Jeden z vrcholů akce – přátelské etnikum Karo. Úžasně pomalovaná těla, bojovníci s kalašnikovy, volný průchod chýšovitou vesnicí se spižírnami na sorghum (obilninu).

10. den

Pondělní trh Hamarů v Turmi. Červená hlinka v účesech, pot, vyšívané kozí kůže, nabízené kalabaše, ozdoby či sandály z pneumatik. Program uzpůsobíme trhovým dnům a případnému konání neuvěřitelné iniciační slavnosti Skákání přes býky. Afrika jako za časů Holuba.

11. den

Nejdivočejší místa – prašné zapadlé Omorate na břehu hnědé řeky Omo, stáda koz u řeky. Vydlabankou na druhý břeh. Dokončují zde také most. Kmen Dasanečů. 21. století? Zde jsme na úrovni doby kamenné... Chýše z klacků a toho, co přinesla řeka. Mohutné korále žen, poprsí se neskrývá. Vršky od piva či kovové řemínky od hodinek jako ozdoby. Retní zátky.

12. den

Suchou savanou do vesnice Arbore - ženy s barevnými korálky, nahoře bez, dole sukýnky z vydělávané kozí kůže, kované obruče na nohou. Pomalované obličeje dětí. Fantastické kopulovité chýše z rákosových snopů. Přejezd krajinou červených termitišť do Yabelo - přitažlivé skály s damany.

13. den

Celodenní tranzit přes Awasu do Addis Abeby. Možné ukončení expedice a odlet do Evropy.

14. den

Let a návrat do ČR.

14. den

Let do Lalibely – nejslavnější destinace celé Etiopie. Prohlídka fantastických tesaných kostelů ve skále (UNESCO), detailní interiéry.

15. den

Lalibela - ranní mše do bílých hábitů zahalených věřících. Dokončení prohlídky unikátních kostelů. Nejznámější kostel Bet Giyorgis úžasně vymodelovaný do tvaru kříže.

16. den

Odlet do Addis Abeby. Let do Evropy.

17. den

Let a návrat do ČR.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.