Írán – tajemná Perská říše

***
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Írán
Typ ubytování Hotel
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 81 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Objevte s námi zemi s nejkrásnějšími památkami Perské říše. Poznáte zemi pro turisty bezpečnou, pohostinnou, přátelskou a hlavně, nesmírně zajímavou.

Program zájezdu

1. den - ODLET DO TEHERÁNU

Setkání na letišti dvě hodiny před odletem. Odbavení a odlet do hlavního města Íránu, do Teheránu.

2. den - TEHERÁN

Po příletu a vyřízení celních a pasových formalit následuje transfer do hotelu. Vítejte v zemi plné překrásných památek a okouzlujících míst. Odkryjte fascinující, nádherný svět perské historie, kultury a společnosti, nechte se unášet příjemným putováním po Persii. Prohlídka Teheránu, při které navštívíte Národní archeologické muzeum, kde zhlédnete sbírku archeologických pokladů ze všech íránských nalezišť, prohlédnete si Šáhovy paláce, impozantní věž Svobody nazvanou Azadi Tower, městské opevnění, bazar. Nocleh v Teheránu.

3. den - ŠÍRÁZ

Transfer z hotelu na letiště. Odlet z Teheránu do Šírázu, intelektuálního srdce Persie a hlavního města provincie Fars. Transfer do hotelu. Odpoledne procházka po rajské zahradě. Půvabné místo plné zeleně je jako stvořené pro odpočinek a rozjímání, snad proto je Šíráz příznačně označován „Městem básníků“.

4. den - ŠÍRÁZ

Prohlídka Šírázu včetně mešit Vakil a Nasir-ol-Molk, mohutné citadely Karima Khana, mauzoleí obou velkých rodáků a významných perských básníků Háfeze a Sádího. Rozkvět města se datuje do 9. a 10. století, kdy se stal hlavním městem perské říše. Podruhé byl hlavním městem v 18. století. Kouzelné město zahalené do vůně růží a zpěvu slavíků. Nocleh v Šírázu.

5. den - PERSEPOLIS – PASARGADAE – NAKŠ-E-ROSTÁM

Budete okouzleni archeologickým areálem v Persepolisu, což je bývalé hlavní město Achajmenovské říše, odkud vládli známí starověcí perští králové Darius a Xerxes. Místo Vás překvapí vzhledem k době vzniku velkou vyspělostí. Návštěva Pasargadae, hrobky zakladatele Perské říše Kyra Velikého. Obě uvedená místa jsou zapsaná na seznamu památek UNESCO. V Nakš-e-Rostámu budete moci obdivovat vytesané hrobky perských králů Dareia I., Dareia II., Xerxese a Artaxerxese s krásnými kamennými skalními reliéfy z éry Sasanovců. Návrat do Šírázu, nocleh.

6. den - ZEINOLDIN CARAVANSERAI - YAZD

Přejezd do Zein – o – Din Caravanserai, jeho výstavba se datuje do 16. století a je situován na starověké Hedvábné stezce. Je jedním z 999 poutních hostinců, které byly postaveny za vlády Shaha Abbas a které poskytovaly zázemí pro obchodníky. Pozdní oběd v tomto unikátním stavení. Prohlídka Yazdu - historického města, známého jako středisko původní perské víry zoroastrismu, prastarého íránského náboženství. V Yazdu žije více než 12.000 aktivních uctívačů boha Ahura a jeho věčného ohně. Yazd je také na seznamu památek UNESCO, jedná se o jedno z nejstarších měst na světě. Nocleh v Yazdu.

7. den - YAZD - ISFAHÁN

Pokračování prohlídky Yazdu, města s největším počtem minaretů v Íránu. Nachází se zde řada zoroastriánských chrámů s věčným posvátným ohněm, o kterých se zmiňoval již Marco Polo. V nejstarším chrámu plane věčný oheň již od roku 470 n.l. Ve městě bylo centrum zoroastriánské komunity, která zde hledala útočiště před nájezdy Arabů. Návštěva mešity Jameh, chrámu Ataškadeh, chrámu Ohně. V okolí města stojí ponuře několik Věží ticha, věží, na které vyznavači ohně přinášeli mrtvé, aby je zde nechali sežrat dravými ptáky. Přejezd do Isfahanu, ubytování v hotelu, nocleh.

8. den - ISFAHÁN

Celodenní prohlídka nejhezčího íránského města a jednoho z nejhezčích měst naší planety, které se dostalo na vrchol slávy a moci v době krále Safavidské říše Šáha Abbáse jako sídlo safavidských králů. Návštěva slavného náměstí Maidan-e-Nakš-e-Jahan, které je druhým největším náměstím na světě považované za skvost civilní islámské architektury a je obklopeno stěnami s arkádami, jehož dominantu tvoří Imámova mešita (vrcholný skvost islámské architektury). Mešita šejka Lotfolláha s úžasnou architekturou a mimořádnými mozaikami, palác Ali-Qapu. Prohlídka historických mostů Shahrestan, Sio-se Pol, Khadžú přes řeku Zayandeh. Nocleh v Isfahánu.

9. den - ISFAHÁN

Pokračování v prohlídce Isfahánu: arménská katedrála Vank z doby Safavidů, Kajsírie, nejmalebnější místo Isfahánu se spoustou původních mozaik, Chehel-Sotun – palác čtyřiceti sloupů, královské zahrady, minarety Jonban tzv. „kývající se minarety“, jejichž konstrukce umožňuje jemné rozkývání. Také Isfahán najdete na seznamu památek UNESCO. Pro město jsou typické široké ulice plné zeleně, stovky překrásných mešit zdobených barevnými kachlemi a rozsáhlé trhy. Isfahán je městem s největší koncentrací nádherných islámských staveb v Íránu.

10. den - KASHAN

Přejezd do Kashanu, centra perské civilizace. V Kashanu navštívíte historickou zahradu Bagh Fin a typický starý perský dům Borodžerdí s vnitřní výzdobou ze zrcadel a štuku. Prohlédnete si komplex Agha Bozorg s madrásou, mešitou a svatyní šíitského světce Immamzadeho Ebrahíma. Nocleh v Kashanu.

11. den - QOM - TEHERÁN

Odjezd do Svatého města Qom, jednoho z nejposvátnějších íránských měst. Prohlídka Qomu, jehož skvostem je svatyně Hazrat-e-Masumeh. Přejezd do Teheránu se zastávkou u hrobky Imáma Chomejního na kraji Teheránu. Ubytování v hotelu, nocleh v Teheránu.

12. den - KAZVIN

Celodenní výlet do města Qazvin, které se řadí mezi zástupce bývalých hlavních měst perské říše. V historickém centru si užijete nákupy na místním bazaru včetně rituálu smlouvání cen. Zastávka u svatyně ši´ítského imáma Hossejna s dechberoucí výzdobou interiéru, celé stěny jsou vyzdobeny barevnými sklíčky a zrcátky. Zajímavostí je i ruský kostel, který byl společně s dalšími budovami postaven Rusy na přelomu 19. a 20. století. Ještě poslední koflík kávy nebo čaje a je čas na návrat do Teheránu.

13. den - PŘÍLET DO PRAHY

Transfer z hotelu na letiště. Odbavení a odlet z Teheránu.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.