Írán

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Írán
Typ ubytování Hostel a pouštní dům
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 27 400 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Za rytmu santooru a mezi řádky perských básníků se vydáme na dobrodružství romantickým Íránem. Poznáme ladné křivky a rozžhavený písek dun pouští, ztratíme se v labyrintu ruin citadely Bam, na lodi proplujeme spletitými mangrovovými lesy perského zálivu, nakoukneme do systému solných jeskyní na ostrově Qeshm, necháme se uchvátit velkolepostí Persepole, projdeme se po největším náměstí v Íránu v Esfahánu Naqshe Jahan, poznáme posvátná místa zoroastrismu, původního íránského nábožensví, prozkoumáme „doupě špionáže“, bývalou ambasádu USA v Teheránu a staneme se obětí perské pohostinnosti. V zemi, v níž není domu bez koberce budeme trávit večery u vodních dýmek a backgamonu v tradičních zdobených čajovnách. Daleký svět, v němž snad každý kámen má svou legendu a poutavý příběh, si zamilujeme a budeme se do něj rádi vracet, ať již skutečně, nebo ve vzpomínkách.

Popis lokality ubytování

Program1. Přiletíme do Teheránu, naučíme se přecházet na červenou v nejhustší dopravní špičce, porovnáme luxus paláce posledního íránského šáha s prostým příbytkem vůdce islámské revoluce Imáma Khomejního. Nahlédneme do muzea "Doupěte špionáže", bývalé ambasády USA a projdeme se spletitými uličkami labyrintu Teheránského bazaru. Večer nasedneme na autobus do pouštního městečka Nainu.

2. Projdeme si komplex Nainské mešity, která je jedna z nejstarších aktivních mešit v Íránu a poté vyrazíme do vesničky Mesr, obklopenou pouštními dunami. Večer složíme hlavu v tradičním pouštním příbytku u sklenky lahodného íránského čaje poklábosíme s íránci o životě, politice a náboženství. Pokud se vydaří počasí, využijeme služeb místní hvězdárničky, daleko od světelného smogu měst.

3. Ráno se školním autobusem přepravíme do města Khur, odkud zajedeme k rozsáhlému solnému jezeru, poté budeme pokračovat na Tabas, kde nás fascinuje velkolepá měšita, zahrady a asi 25 km od města se rozevře země a vstoupíme do kaňonu Kal-e Jeni. V noci sedneme na autobus do Yazdu.

4. Yazd - město zoroastristů, vyznavačů původního perského náboženství. Nad historickým centrem se vypínají desítky větrných věží "badgirů", které "lapaly" vítr a sloužily společně s promyšleným systémem podzemního rozvodu vody „qanatů“ jako první klimatizace. Odpoledne zajedeme do nedalekého Kharanaqu, kde zabloudíme v několikapatrovém labyrintu ruin starého města a do posvátného chrámu v horách opředeného legendami - Chak chak.

5. Ráno přejedeme do Kermánu, prohlédneme si tradiční lázně. Pak se vydáme opět to pouště, tentokrát do Kavir-e Lut, kde byla naměřena nejvyšší teplota na světě. Vyšplháme se několik skalních věží (Kaluty) a pokocháme se nekonečným výhledem do okolí. Večer strávíme u vodní dýmky v impozantních zahradách u městečka Mahan.

6. Brzo ráno vyrazíme na celodenní výlet do města Bam, kde si projdeme ruiny zemětřesením zničené citadely . Večer nasedneme na autobus do Bandar-e Abbasu.

7. Po příjezdu do jednoho z nejvýznamnějších íránských přístavů se nalodíme na loď na ostrov Qeshm. Na korbě Toyoty Hilux objedeme během dvou dnů ostrov dokola. Na lodi proplujeme mangrovovými porosty poblíž města Laft, v bahně najdeme "rybu" která chodí po suchu „gelkhorak“ - důležitý vývojový článek při přechodu života z vody na souš, zaplaveme si v Perském zálivu a nahlédneme do komplexu solných jesyní.

8. Odpoledne doplujeme na ostrůvek Hormuz, kde si prohlédneme starou portugalskou pevnost, objedeme ostrov dokola jak jinak než na korbě Toyoty Hilux a na pláži na opuštěné části ostrova se schladíme naposled ve vodách Perského zálivu. Večer připlujeme do Bandar-e Abbasu a nasedneme na noční spoj do Shirazu.

9. Poznáme Shiraz, město perských básníků. Zajedeme si do ruin nedaleké Persepole , města, jež založil Dareios I. cca před 2500 tisíci lety, a zničil Alexandr Veliký cca před 2200 lety. Takht-e Jamshid (perský název pro Persepolis) nás na chvíli vnese do představ velkolepostí perské říše, jejího rozsahu a moci. Večer se nočním autobusem přesuneme do Esfahánu.

10. Esfahan, jedno z královských perských měst, které se pyšní bohatým bazarem ručních výrobků ze dřeva i kovů. Projdeme se po největším náměstí v Íránu Meydan-e Naqshe jahan  a naučíme se (jak se říká v Íránu) smlouvat jako esfahánci. Přejdeme legendární Si-o se pol a zajdeme na kafe v arménské čtvrti Jolfa poblíž slavného kostelu Vank s muzeem arménské genocidy.

11. Ráno se rozloučíme s Esfahánem a zamíříme do Kashanu, živého muzea íránské architektury. Večer se vrátíme do Teheránu, kde přsedneme na vlak do Gorgánu.

12. Ráno náš vlak zabrzdí ve městě Gorgán na jihovýchodním pobřeží Kaspického moře. Taxíkem se přesuneme do městečka Gonbad-e Qabus, kde se pokocháme pohledem na slavnou stejnojmennou věž , nejvyšší svého druhu na světě. Odpoledne dojedeme do města Sari, kde si pronajmeme v blízkosti pobřeží Kaspického moře vilku, poznáme, jak Teheránci tráví své víkendy a večer strávíme romantickými procházkami po pobřeží za šumění příboje.

13. Ráno se pokusíme získat povolení ke vstupu do přírodní rezervace Miankaleh, strávíme poslední chvilky u Kaspického moře a poté se přes horské průsmyky a klikaté cesty vydáme zpět do Teheránu, kam dojedeme k večeru.

14. Poslední Riály utratíme na Teheránském bazaru, podíváme se do Golestánského paláce , muza šperků a mincí, a večer shlédneme z televizní věže Milad na věčně rušnou a pulzující íránskou metropoli.

15. Ráno odlet z Teheránu.



Zvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.