Island - Velký poznávací okruh

** +
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Island
Ubytování Program
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 37 500 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Popis zájezdu
Spatřete s námi všechny zázraky této kouzelné země, projeďte ji mikrobusem a absolvujte pětidenní trek, na jehož konci Vás čekají duhové hory u Landmannalaugar a koupel v termálních říčkách, kde si každý může vybrat právě svou teplotu vody. Navštivte místa, kudy procházela historie, nejstarší světový parlament Þingvellir ale také místo velkého tektonického zlomu a též překrásného jezera. Ani na známé Islandské turistické atrakce však nesmíte zapomenout Gejsir a vodopády Gulfoss, Godafoss a dále také nejvodnatější vodopád Detifoss. Snad nejpůsobivější ukázky vulkanické činosti naleznete v okolí kaldery Askja a ledovce Vatnajökull. Na severu dále budete moci navštívit Kalderu Akskja, kráter Víti a podřimující vulkán Krafla společně s obrovskými lávovými poly, fumaroli a bahenními sopkami.Více info Tento zájezd je koncipován tak, abychom během dne měli dostatek času na tůry, focení a poznávání navštěvovaných míst. Abychom nemuseli celé dny trávit v mikrobuse nejsou přesuny mezi navštívenými místy nijak dlouhé. Při tvorbě tohoto zájezdu byl kladen důraz na to, aby měl každý účastník dostatek prostoru pro uskutečnění vlastního individuálního programu.Technická náročnost - Nízká - Chůze po zpevněných cestách, jízda na kole po mírně zvlněných cyklostezkách zpravidla kolem řek Fyzická náročnost - Nízká – Fyzická aktivita do 4 hodin denně

Popis stravování

Bez stravy

Popis ubytování

ano

Program zájezdu

1.den

Přílet na Island 'Keflavík', projedeme po pobřežní silnici, kde se zastavíme u termálních pramenů v Krýsuviku. Dále pokračujeme do Þingvellir – nejstarší světový parlament, ale také místo velkého tektonického zlomu a krásného jezera. Přesun 167 km, při nedostatku času lze vynechat. Termální prameny v Krýsuviku, po příjezdu do Þingvellir pěší výlet do oblasti příkopové propadliny, která není nikde na Islandu tak zřetelná. Prohlídka místních historických památek 'možno i organizovaná prohlídka', v okolí značné množství turistických tras různých délek a obtížností nabízejících většinou panoramatické výhledy do okolí. Další možnost je výlet k jezeru Þingvallatn – největšímu jezeru na Islandu a pozorování ptactva.

2.den

Od Þingvellir vyjedeme ke krásné vyhlídce Laugarvatn a dále se přes Selfoss přesuneme po Ringo road do městečka Skogar – výchozího místa pro trek Laugavegur. Přesun 156 km, čas jízdy 3 hod. V čase oběda je možné zastavit se na farmě v Keldur, kde se nachází nejstarší kůlové stavby a travními drny zastřešená obydlí, spadající do období 11. století. Ve Skogáru a jeho okolí se nabízí několik možností dalšího programu. Jednou z variant je pěší, odpolední výlet do oblasti vodopádů Seljalandfoss. Tento mocný, ale úzký vodopád doplňuje celá řada další menších vodopádů. Sílu zážitků ještě umocňuje možnost projít po některé z turistických cest přímo za vodopádem. Další možností je pěší výlet po pobřeží mezi Skogárem a Víkem, charakterizovaném černým čedičovým pískem. Zde je možno sledovat značné množství ptactva a velmi fotogenický je také bezpočet majáků, lemujících pobřeží.

3.den

Pod monumentálním vodopádem Skógafoss začneme 4 denní trek Laugavegur .Po jeho pravé straně vystoupáme vzhůru. Pokračovat budeme podél řeky Skóga s početnými vodopády a s mnoha obzvláště pěknými vyhlídkami. Od lávky se dostaneme k chatě pod nejvyšším bodem trasy - průsmykem Fimmvörduháls '1 116 m n.m.'. Mírně exponovanou partií zajištěnou lany sestoupíme z průsmyku, po překonání sněhových polí. Úzkou cestou s úchvatnými výhledy se dostaneme až do kamenného lesa Thórsmörk. Převýšení trasy je cca 1 100 m.

4.den

Po cestě potkáme několik ledových brodů. Z Thórsmörku budeme pokračovat nejprve nízkým lesíkem a dále pak pustou ledovcovou krajinou. Přes hlubokou soutěsku přítoku řeky Markarfljót vede mostek. Nenáročným terénem dojdeme k chatě Emstrur, kde si budeme moci odpočinout. Odpolednebudeme pokračovat po rovinaté cestě, která je obklopená kužely vyhaslých sopek a po krátkém výstupu na náhorní plošinu a přebrodění mělkých říček dojdeme k chatě u nádherného jezera Álftavatn, místa noclehu. Převýšení trasy je cca 400 m.

5.den

Dopolední odpočinek nebo procházka u jezera. Poté kratší túra mezi vrcholky hor s ledovými čepičkami a bizarní kopcovitou krajinou, která je výrazně modelována vodní erozí. Pohybovat se budeme ve výškách kolem 1 000 m n.m., tedy téměř na spodní hranici mraků, teploty zde i v létě dosahují jen 8-10 °C a není výjimkou ani sněhová přeháňka. Zážitky jsou však často umocňovány průzračným islandským vzduchem s dalekým dohlede, a to i více než 100 km! Převýšení trasy je cca 500 m.

6.den

Zvolna sestoupíme krajinou takřka bez rostlinstva, zato však s vývěry horkých par až do 'srdce' islandského vnitrozemí – duhových hor Landmannalaugar dostaneme se tak od horské chaty Hrafntinnusker, která leží na úpatí hory z černého sopečného skla 'obsidiánu'Hory Landmannalaugar jsou tvořeny sypkou horninou ryolit, kterádíky různým příměsím,především železa získává širokou škálu barev. To oblast činí tolik fotogenickou a populární nejen mezi turisty z Islandu, ale i z celého světa. Při závěrečném sestupu projdeme černé lávové pole, v jehož čele je centrum celé oblasti s chatou a občerstvením v pojízdném 'bufetu'. Koupele ve zdejší horké říčce nám budou odměnou. Dlouhé denní světlo nám umožní užívat si je i po odjezdu davu turistů.

7.den

Z Landmannalaugar se vydáme ke známým Islandským turistickým atrakcím, Gejsiru a vodopádu Gulfoss. Islandskou vysočinu až k ,osadě v pustině´ Kjölur přejedeme autem. Z dejší dobře vybavené chaty umožňují relaxaci u bazénu, můžete ale také vyrazit k nedalekým horkým pramenům. 269 km dlouhý přejezd, dopoledne navštívíme nejznámější turistické atrakce a to Gejsir a vodopád Gulfoss. Následuje přejezd vnitrozemskou nehostinnou krajinou. Už jen tento přejezd jedné ze dvou nejznámějších silnic, které vedou napříč ostrovem je zážitkem. Po cestě se nabízí mnoho přírodních scenérií. Po příjezdu do Kjölur, budeme moci absolvovat výšlap k pramenům, které jsou pokryty sírou, bublající, říhající či případně mocně vybuchující, další možností je relax u termálního bazénu nedaleko chaty.

8.den

Dále se vydáme na sever. Odvážlivci se mohou zůčastnit raftingu na řekách v okolí města Saudákrókur, ostatní čeká trek v okolí tohoto města. Přejezd 90 Km, cca 2 hod. Dále budete mít možnost vypravit se na rozeklaný ostrov Drangey, jedná se o jeden z nejlepších výletů na severu Islandu vůbec. Tato výprava nabízí nepřekonatelnou kombinaci náhledu do historie a pozorování mořského ptactva. 4eká zde náročný terén a časté strmé pasáže rozeklaného pobřeží. Pro většinu turistu je zlatým hřebem některý z výletů v okolí mětečka Siglufjördur, vzdáleného pouhých 40 km od polárního kruhu. Město je skvělým startovacím bodem túr do místních hor, uzavírajících izolovaný fjord.

9.den

Téměř celý den budeme trávit v okolí pohádkového jezera Mývatn, dále nás ještě čeká pěší túra v okolí ,božího vodpádu´ Godafoss. Návštěva místa podřimujících sopek 'Krafla' i dávno vyhaslých sopek, vystoupíme také na některý z kráterů 'Víti, Hverfjall' a projdeme lávová skalní město Dimmuborgir. Spatříme též unikátní lávová pole a formace, pseudokrátery, solfatary a bahenní sopky 'Námafjall'. Za návštěvu stojí také zatopená puklina Grótagjá, nakupená láva zde tvoří pět metrů vysoký hřeben, když do pukliny sestoupíte, uchvátí vás dvě jasně modrá termální jezírka. V okolí jezera bychom určitě neměli vynechat ani tektonicky nejaktivnější islandské pole , nacházející se v okolí sopky Krafla, jestliže se rozhodnete pro tuto variantu, čeká Vás odpolední výlet pustou, holou krajinou proděravěnou bezpočtem fumarol a kráterů vyvrhujících páru a občas dokonce i lávu. Dlouhé dny umožňují zvládnout i výlet do oblasti sopky Krafla i večerní okružní cestu kolem jezera.

10.den

Desátý den nás čekají nejmohutnější vodopády Islandu – Detofoss a Hafragilsfoss, jejichž přívaly vod s hukotem padají do ohromujícího kaňonu Jökulsárgljúfur na řece Jökulsá á fjöllum, do něhož sestoupíme a projdeme jeho částí. Dále návštěva malebného přístavu Husavík, z něhož je možné vyrazit na plavbu za pozorováním velryb. Cestou lemuje bezpočet majáků na pobřeží. Okruh celkem 179km. Tento den rozhodně nevynechejte kaňon Asbyrgi a soustavu vodopádů Hafragilsfoss, Dettifoss a Selfoss. Celá trasa je zvládnutelná během jednoho dne, jedná se však o poměrně náročnou túr, která je dlouhá přes 30 km, doporučujeme ale možnost projít trasu Asbyrgi – Vesturdalur '11 – 14 km' a prostřední, méně zajímavou část projet autem a ušetřit tak síly i čas na výlet podél zmiňované soustavy vodopádů. Čas jízdy je cca 3 - 4 hodiny, záleží však na množství zastávek při pobřeží.

11.den

Opět průjezd Islandskou vysočinou až ke kaldeře Askja, nacházející se na severu ledovce Vatnajökull v úchvatné sopečné poušti, která připomíná měsíční krajinu. Jedná se o jedinečný sopečný útvar, takzvanou kalderu. Vedle Askji se nalézá kráter zatopený teplou vodou, ve které se můžete vykoupat. Kráter je nazýván Víti.

12.den

Dvanáctý den je naplánován pěší výlet do okolí kaldery Askja a na ledovec Vatnajökull, v této oblasti jsou k vidění snad nejpůsobivější ukázky vulkanické činnosti na Islandu. Odpoledne se přesunete na severovýchod. Trasa pokračuje liduprázdnou krajinou vysočiny Möðrudalsöræfi s výhledy na královnu islandských hor Herðdubreið do městečka Egilsstaðir. Ubytovaní budete v okolí. Přejezd 165 Km, 4 hod.

13.den

Jestliže nám bude počasí přát budeme moci sledovat úžasný východ slunce v oblasti východních fjordů, kde se ráno ještě projdeme po pobřeží a následně odletíme zpět do Reykjavíku.

14.den

Před odletem budete mít ještě možnost koupele v lázních Modrá laguna s léčivou termální vodou, a možnost návštěvy geotermální elektrárny. Odlet do ČR.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.