Kyrgyzstán – treking velehorami Ťan-Šanu

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Kyrgyzstán
Typ ubytování Kempy ve vlastních, nebo půjčených stanech
Druh zájezdu Aktivní, na hory - turistika
Cena za osobu celkem za 38 800 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Kyrgyzstán je země hor, unikátních jezer a příjemných obyvatel, kteří se dodnes velkou měrou živí polokočovným pastevectvím. Průměrná nadmořská výška Kyrgyzstánu je více než 3000 m a žádná země světa nemá dále k moři. To zde však nahrazuje obrovské bezodtoké a mírně slané jezero Issyk-kul s hladinou v nadmořské výšce 1608 m s hloubkou až 700 m. Jezero je ze severu i z jihu lemováno horskými masivy, které přináležejí k rozlehlému pohoří Ťan-šan, zasahujícímu do Kyrgyzstánu, Kazachstánu i Číny. Na jejich pomezí v nejvýchodnějším cípu Kyrgyzstánu leží těžce dostupné srdce Ťan-šanu, rozsáhlá ledovcová oblast se dvěma sedmitisícovými vrcholy – efektní pyramidou Chan Tengri (7010 m) a mohutně podsaditým Džengiš Čokusu = Pik Pobědy (7439 m). Milovníkům nedotčené horské přírody otevírá Kyrgyzstán opravdu mimořádně širokou náruč.Tento zájezd je určen zdatnějším trekařům. V úvodní části zájezdu se vydáme jižně od jezera Issyk-kul na třídenní treking do malebného pohoří Terskej Alatau, které je jednou z nejzelenějších oblastí jinak převážně stepního Kyrgyzstánu. Překonáme zde téměř čtyřtisícové sedlo Ala-köl s úchvatnými výhledy na ledovcový hlavní hřeben, obejdeme nejfotogeničtější kyrgyzské jezero Ala-köl a na závěr se vykoupeme v horkých pramenech doliny Arašan i dole v jezeře Issyk-kul. Ve druhé části zamíříme do nejodlehlejší východní výspy země, na dohled mohutným ledovcům a sedmitisícovým vrcholům. Už samotný přejezd tam a zpět terénním autem je vzrušujícím expedičním zážitkem – a což teprve úžasné výhledy z dosažených vrcholů! Nejprve vystoupíme během dvou dnů z předsunutého tábora postupně do sedla a druhý den na vrchol Ašutor, který leží na hranicích s Kazachstánem a je jedním z nejlepších vyhlídkových bodů na celou oblast a do všech tří zemí. Pak absolvujeme pětidenní treking přes sedlo Tjuz a přilehlý vrchol, kde se nám naskytne druhá příležitost skvělých panoramatických výhledů, sestoupíme do doliny Inylček, přejdeme čelo druhého nejdelšího ledovcového splazu světa (67 km délky) a po druhém břehu divoké řeky sestoupíme do míst, kde nás vyzvedne auto.Náročnost:První trek má obtížnost spíše 2, druhý obtížnost 3. Celkové převýšení úvodního treku v Terském Alatau bez bočních výletů činí 1400 m, během jednoho dne max. 1000 m k jezeru Ala-köl (počítáme s rozvážným tempem). U treku v centrálním Ťan-Šanu činí celkové převýšení natěžko 2200 m, plus nalehko 1500 m (lze vynechat), během jednoho dne max. 1000 m. Výstup na vrchol Ašutor je místy mírně exponovaný, ale má nenáročnou alternativu (vrchol 4200 m). Náročnost druhého treku zvyšuje odlehlost oblasti, závěrečný brod ledovcové říčky a dlouhé terénní přejezdy tam a zpět.Klima:horské proměnlivé počasí s možností slunce, deště i sněžení, vzhledem k táboření ve výškách 2500–3700 m lze očekávat chladné noci (0 až -5 °C).

Popis stravování

Pro noclehy v přírodě máte možnost objednat si polopenzi Travellunch, ostatní individuálně. Při prvním treku poneseme v batohu jídlo na 2 dny, při druhém maximálně na 5 dní.

Program zájezdu

1. - 2. den

Letecky Praha - Biškek, přejezd kolem Issyk-kulu do Karakolu.

3. den

Podhorské městečko Karakol, odpoledne odjezd terénním autem do hor.

4. - 6. den

Výstup z doliny Karakol (2500 m) k jezeru Ala-köl (3520 m) a dále přes sedlo Ala-köl (3890 m) do doliny Arašan (2500 m, horké prameny), odtud terénním autem do Karakolu. Možnost bočního výstupu nalehko na vyhlídkový vrchol nad jezerem Ala-köl (3900 m) s kruhovým výhledem na kompletní hlavní hřeben s řadou pětitisícových vrcholů.

7. den

Přejezd terénním autem přes sedlo Turuk (3480 m) k hornímu toku řeky Sarydžaz (3250 m).

8. den

Výstup do předsunutého tábora a na sedlo Ašutor (3933 m).

9. den

Výstup na vrchol Ašutor (4428 m), sestup k autu a přejezd do Ečkilitaše.

10. - 14. den

Treking přes sedlo Tjuz (4001 m) s bočním vrcholem (4240 m) do údolí Inylčeku (2800 m) – s jednodenní rezervou pro případ špatného počasí.

15. den

Přejezd terénním autem do Karakolu přes sedlo Čonašu (3822 m).

16. - 18. den

Karakol a blízký Issyk-kul - tržiště, pravoslavný kostel, unikátní „čínská“ mešita, koupání v Issyk-kulu, muzeum ruského cestovatele Prževalského, po němž se Karakol dříve jmenoval, aj. Přejezd do Biškeku, prohlídka hlavního města, letecky Biškek - Praha.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.