Kyrgyzstán - Uzbekistán - Historie Hedvábné stezky

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Kyrgyzstán, Uzbekistán
Typ ubytování Hotel
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem od 47 800 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Oblíbená kombinace zemí Střední Asie - divoká horská příroda i unikátní památky

Program zájezdu

1. - 2. den

Letecky do Biškeku – hlavního města KYRGYZSTÁNU. Biškek (dříve Frunze). Náměstí Ala-To se sochou Svobody a historickým muzeem. Památník Mansovi, kyrgyzskému národnímu hrdinovi"před Filharmonií. Mešita a dřevěný pravoslavný kostel. Obrovský bazar Osh s labyrintem uliček a všemožným zbožím. Galerie soch pod širým nebem v Dubovém parku.

3. den

Přejezd k jezeru Issyk-Kul (1 607 m), druhému největšímu vysokohorskému jezeru na světě (po Titicaca). Pozůstatky kdysi rozsáhlého města Balasagun na Hedvábné stezce s vysokým minaretem Burana a unikátními náhrobními kameny balbaly z 6.-10. století. Podél severního břehu jezera Issyk Kul, jehož vody byly v minulosti využívány Sověty ke zkouškám torpéd a navigačních systémů. Místní jej přejmenovali na „horké jezero“, protože navzdory umístění mezi ledovými štíty díky slané vodě nikdy nezamrzá. V letovisku Čolpon Ata vyzkoušíme, zda je voda opravdu teplá, a navštívíme i muzeum petroglyfů (2000 let př.n.l.) pod širým nebem.

4. den

Fakultativně ranní výletní plavba lodí po jezeře. Zastávka na dostihovém stadionu v"Cholpon Ata, kde probíhaly Světové hry kočovníků. Vykoupeme se i v"termálech Keremet-suu? Městečko Karakol na východním cípu jezera s mešitou v čínském stylu a dřevěným pravoslavným kostelem. Památník a muzeum ruského cestovatele Przevalského.

5. den

Přesun z Karakolu terénním autem do soutěsky Altyn-Arašan (Zlatých lázní). Oblast horkých i studených pramenů. Pěší výlet alpskými loukami s nádherným výhledem na zasněžený vrchol Palatka (4260 m). Možnost jízdy na koni. Žije zde i dvě desítky sněžných levhartů a medvědů. Odpočinek v"termálech? Návrat zpět do Karakolu.

6. den

Kaňon Jety-Oguz s jedinečnou formací červených pískovcových útesů vyprávějících legendu o Sedmi býcích a Zlomeném srdci. Vodopády, rozkvetlé louky a borovicové háje. Nachází se zde prý pramen zázračné léčivé vody. Dopřejete si tradiční masáž? Pro zájemce výlet na koni k"vodopádu. Nocleh v tradiční jurtě po více osobách.

7. den

Podél jižního pobřeží jezera Issyk-Kul do vesničky Bokombayevo. Po cestě zastávka v Kaňonu"Skazka (Pohádka) s úchvatnými červenými hliněnými a pískovcovými útvary. Fakultativně návštěva dílny na výrobu plstěných koberců nebo rodiny sokolníků - sokolnictví je stará kyrgyzská tradice a dobří sokolníci vždy byli váženými členy společnosti.

8. den

Přejezd do vesnice Kyzyl Tuu. Návštěva dílny na výrobu jurt. Městečko uprostřed hor Kochkor. Svérázné kyrgyzské hřbitovy s kovovými plůtky. Přesun k vysokohorskému jezeru Son Kol (3 016 m) obklopeného stády koní. Nocleh v tradičním obydlí nomádů, jurtě.

9. den

Ranní romantika horských pastvin v okolí jezera Son Kol. Hry pastevců na koních, tzv. kozlobraní. Sjezd z hor a přejezd zpět do Biškeku.

10. den

Přelet do UZBEKISTÁNU. Hlavní město Taškent, význačná"křižovatka"karavanních cest. Prohlídka Taškentu. Široké bulváry z dob sovětské éry ostře kontrastují s"historickými památkami. Muslimské centrum Khast Imom s páteční mešitou Hazroti Imom a velkolepou Barak Khánovou medresou. Medresa Kulkedash ze 16. století, využívaná v"době Sovětů jako nákupní dům. Rušný Bazaar Chorsu ukrytý pod modrou kopulí. Moderní části města dominuje Tamerlánovo náměstí. Státní opera a balet. Televizní věž. Památník obětem zemětřesení v"roce 1966.

11. - 12. den

Přejezd rychlovlakem do Samarkandu (Kamenného města). Jedno z"nejdůležitějších center Hedvábné stezky a ve 14. století centrum rozsáhlé Tamerlánovy říše (UNESCO). Již ve 4. století před Kristem Alexandr Veliký ocenil krásu původní „Maracandy“. Unikátní architektonický komplex na náměstí Registan s medresami Ugulbek, Šer-Dor a Tillya-Kori. Mohutná brána, minarety. Mešita Bibi-Khanym s"bohatě vykládaným portálem. Jedinečné mausoleum Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Původní tržiště Siab Bazaar. Velkolepé mauzoleum Guri Amir s"tradiční tyrkysovou kopulí. Hrobka proroka Daniela. Muzeum Afrosiyab. Ulugbekova observatoř založená Tamerlánovým vnukem.

13. den

Návštěva "Šachrizabzu, rodiště Tamerlána (UNESCO). Návštěva zříceniny Paláce Ak-Saray (Bílý palác). Komplex Dorus Tilavat a páteční mešita Kok Gumbaz s „Meditačním domem“. Dorus Saidat (Sídlo moci a síly) s"mauzoleem nejoblíbenějšího Tamerlánova syna. Přesun do Buchary,"města jako z"Pohádek tisíce a jedné noci. Výprava karavan nikdy nevynechala tuto zastávku na Hedvábné stezce.

14. den

Celodenní prohlídka Buchary. Křivolaké uličky starého města. Architektonický skvost z 10. století - mauzoleum Ismaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z"12. století. Chor Minor se čtyřmi minarety. Jak se peče místní chléb „lepjoška“? Ark – pevnost vládců z 5. století, nejstarší stavba města. Architektonický komplex Poi"Kaljan s"mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbek. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tři z"pěti původních obchodních domů. Starodávný trh s"hedvábím. Návštěva židovského hřbitova a synagogy. Možnost návštěvy folklórního vystoupení nebo místních lázní - hammamu.

15. den

Napříč pouští Kyzylkum do Chivy, města ležícího u hranic s Turkmenistánem na okraji pouště Karakum. Most nad řekou Amudarja. Nocleh v"Chiva.

16. den

Prohlídka Chivy. Návštěva starého města Ichan-Qala (UNESCO) obehnaného hliněným opevněním s"původními branami. Uvnitř s mešitami, medresami, minarety a mauzolei. Jedna z"největších medres města Mohamed Amin Khana. „Krátký minaret“ Kalta-Minor s"bohatě vykládanou mozaikou. Stará pevnost Kunya Ark sloužila jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s"harémem. Tradiční „hostinec“ karavanseraj z"19. století. Brána Palvan-Dervaza. Uličky s"trhovci, řezbáři, barvírnou hedvábí.

17. den

Přejezd do Nukusu. Cestou zastávka u unikátních hliněných pevností v"poušti Kyzylkum, Toprak Kala a Ajaz Kala. Návštěva starodávného pohřebiště"Mizdachán.

18. den

Cesta do Mujnaku, bývalého rybářského přístavu u vysychajícího Aralského jezera. Prohlídka" bývalého pobřeží jezera a hřbitov rybářských lodí na bývalém dnu jezera. Návštěva muzea jezera. Návrat do Nukusu.

19. den

Přelet do Taškentu. Poslední nákupy a rozloučení s"Uzbekistánem.

20. den

Letecký návrat domů.Zvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.