Tropické Borneo

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Malajsie
Typ ubytování Hotel chata nebo ubytovna
Druh zájezdu Aktivní, na hory - turistika
Cena za osobu celkem za 74 000 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei

Popis stravování

Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, na trzích a v pouličních krámcích. Na některých místech je strava v ceně zájezdu, celkem 17 jídel – v longhousech, při výstupu na Mt. Kinabalu, v džungli u řeky Kinabatangan a na ostrůvku Sibuan. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie – nejčastější Mee goreng a Nasi goreng – smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Vlastní věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž, než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Popis ubytování

14x hostely nebo cestovatelské hotýlky ve městech a v národních parcích, 3x jednoduché chatky v džungli, 2x jednoduchá pralesní útulna s matracemi, 1x komunitní longhouse u původních kmenů ostrova, 1x horská chata na Mt. Kinabalu. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování turistické úrovně, často o společné pokoje hostelového typu. Do útulny je třeba mít vlastní vložku do spacáku, spacák není potřeba.

Program zájezdu

1.-2. den

Odlet z Prahy směr JV Asie, přílet do Singapuru. Fascinující noční velkoměsto - světelná a vodní show s pozadím nasvícených mrakodrapů.

3. den

Singapur - pěší prohlídka. Indická čtvrť Little India a čínské miniměsto Chinatown, hinduistické a buddhistické chrámy. Sultánova mešita v muslimské čtvrti. Výhled z mrakodrapu ve tvaru lodi Marina Bay Sands na hypermoderní centrum architektonických zázraků. Zahrady Gardens by the Bay a futuristické stromy Supetree Grove. Divadlo Esplanade ve tvaru durianu a socha Merliona. Koloniální čtvrť Sira Rafflese. (5-6 hod pěšky). Let na Borneo do Kuchingu, malajský stát Sarawak.

4. den

Krátce Kuching - promenáda u řeky, muslimský hřbitov u mešity, čínské chrámy. Plavba podél různorodého pobřeží do NP Bako. Túra mezi pobřežními skalami úžasných barev a divokých tvarů k výběžku Tanjung Sapi. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis. Drzí makakové. Pralesem za podvečerním koupání v zátoce Paku. Fakultativní noční procházka s pozorováním pralesní fauny (3-5 hod, ↑150 m, ↓150 m). Noc v chatkách v džungli.

5. den

NP Bako - trek tropickým pralesem na suché plošiny Kerangas s masožravými exotickými láčkovkami. Koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil pod skalními útesy (5 hod, ↑300 m, ↓300 m). Lodí zpět a do Kuchingu.

6. den

Z Kuchingu lodí přes moře do Sibu. "Raketovitou" lodí po mohutné dřevařské řece Batang Rejang do zapadlého Kapitu. (Při nepředvídatelném přerušení vypouštění vody z výše ležící přehrady může teoreticky nastat varianta dopravy do Belagy busem a džípem.)

7. den

Kapit - atmosféra asijského tržiště - exotické ovoce a zelenina, ryby, kuřata, smaženky. Na střeše lodi do vnitrozemí Bornea, ojedinělý zážitek. Připlutí do Belagy.

8. den

Výpravy za původními obyvateli Bornea, motorovou kanoí po řece. Komunitní život v stovky metrů dlouhých domech na kůlech - unikátní dřevěný longhouse. Realita života Kayanů, Kenyahů a Kejamanů. Tradiční tetování. Protažené ušní lalůčky. Žvýkání betelového oříšku. Exotická jídla od místních. Pralesem za koupáním pod vodopádem (1 hod). Nocleh v longhousu.

9. den

Džípem přes hory do NP Niah Caves. Grandiózní jeskyně Great Cave uprostřed pralesa. (4 hod, ↑150 m, ↓150 m)

10. den

Z Miri kratší let do nejnádhernějšího NP Mulu. Pohled do tropického pralesa z unikátního lanového chodníku vysoko v korunách stromů. Stezky a dřevěné chodníky pralesem. Strašilky a tropičtí motýli. Jeskyně Deer Cave gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. Fakult. noční procházka za tropickou faunou a zvuky džungle. (4-6 hod, ↑100 m, ↓100 m)

11. den

Motorovými kanoemi pralesem proti proudu řeky Melinau s občasným broděním a tlačením lodi. Cestou nádherný jeskynní systém Clearwater. Z Kuala Litut túra nížinným pralesem na úžasnou lokalitu mezi horami Camp 5 (4 hod, ↑150 m, ↓100 m). Koupání v řece, nocleh 2 noci v pralesní útulně.

12. den

A: Zážitkový výstup za divem Bornea fascinujícím "kamenným lesem" 40 m vysokých vápencových špicí Pinnacles. Nahoře lehké lezení mezi skalami po žebřících a lávkách, s podporou kramlí, zábradlí a lan (8 hod, ↑1100 m, ↓1100 m). B: Spodní, méně náročná část výstupu, na Minipinnacles. Návrat, individuální procházka pralesem po bývalé stezce lovců lebek Headhunters trail a koupání (3-5 hod, ↑400 m, ↓400 m).

13. den

Návrat do Kuala Litut (3 hod, ↓50 m). Zpět lodí po řece. Let do Miri a tranzit do Bruneje.

14. den

Bandar Seri Begawan - hlavní město sultanátu. Živé tržiště se směsí sušených ryb a tropického ovoce. Vodním taxi po Kampung Ayer - ohromující čtvrti na kůlech nad vodou, kanály, průplavy, škola i benzinka na vodě. V kontrastu bohatství monumentálních mešit - bělostná Omar Ali Saifuddien s replikou lodi na laguně a zlatem se lesknoucí Hassanil Bolkiah. (4 hod pěšky)

15. den

Z Bruneje lodí po moři přes ostrov Labuan do malajského státu Sabah, připlutí do Kota Kinabalu. Výjezd minibusem do národního parku Kinabalu.

16. den

Zahájení výstupu na překrásný žulový čtyřtisícový masív Mt. Kinabalu. Tropickým a horským pralesem se stromovými kapradinami, epifyty, orchidejemi a láčkovkami do rododendronového lesa s girlandami lišejníků. Nocleh na horské chatě (3300 m). (5 hod, ↑1450 m)

17. den

A: Brzký výstup na nejvyšší vrchol Bornea za východem slunce - Mt. Kinabalu (4095 m)! Túra je snazší, než naznačuje nadmořská výška. Dolů po mohutných skalních plotnách, mezi unikátně tvarovanými skalními vrcholy. Sestup až k bráně Timpohon (8 hod, ↑850 m, ↓2300 m). B: Výstup na vrchol lze vynechat, místo toho ranní relax u chaty pod skalami a poklidný sestup (3 hod, ↓1450 m).

18. den

Odpočinek v horkých pramenech Poring Hot Springs. Návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady, procházka k vodopádu (1 hod). Snad budeme mít štěstí na květy raflésie – největší v rostlinné říši. Přejezd do Sepiloku.

19. den

Záchranné centrum Sepilok - orangutani žijící volně v okolní džungli při ranním krmení jen 10 m od nás. Plavba po řece Sungai Kinabatangan, za nejlepším pozorováním zvířat a divokého života tropů v celé JV Asii. První noční lodní safari na řece. Nocleh v chatkách na kůlech v pralese, 2 noci.

20. den

Řeka Kinabatangan - ranní a večerní vyjížďka po řece za pozorováním fauny. Dopolední a noční túra pralesem (4 hod pěšky). Možnost rybaření na tropické řece. Uvidíme zoborožce s mohutným zobákem, nosaté opice, makaky, varany, spící ledňáčky, orly, volavky. Dále šance na krokodýly, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, vydry.

21. den

Plavba zpět. Minibusem do Semporny - divočejší obraz Malajsie. Atmosféra filipínských marketů, skvělý živý trh s rybami a plody moře. Sledování života na vodě, procházka čtvrtí postavenou na kůlech nad vodou.

22. den

Plavba kolem chatrčí na kůlech uprostřed moře lidu Bajau (rybáři, pěstitelé řas, lovci perel) na malý tropický ostrůvek Sibuan. Palmy, písčitá pláž a úžasně teplá voda. Relaxace a jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě - podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, dobrá šance na mořské želvy.

23.-24. den

Letecký návrat z Tawau. Odlet směr Evropa, přílet do Prahy.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.