Jižní Maroko na kole

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Maroko
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní, na kolo
Cena za osobu celkem za 32 900 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Naše cyklistické putování zahájíme ve Ouarzazattu a přilehlé kasbě Ait Benhaddou, náležící k památkám UNESCO. Poté se v poklidném tempu vydáme po stopách dávných karavan na jih, až do Zagory – města, ze kterého to mají velbloudí karavany směřující do Timbuktu už jen 52 dnů. My se ale raději otočíme zpátky na sever, i když výlet do pravé marocké pouště nevynecháme. Přes kaňony a pod stolovými horami uzavřeme naše putování opět ve Ouarzazatte a odtud se již autobusem přesuneme do Marrákeše. Na jednom z nejrušnějších náměstí Afriky, na Náměstí mrtvých (Jemaa el Fna) a na přilehlých súkách nakoupíme unikátní suvenýry a další den se vrátíme zpět do Prahy.Noclehy a stravování:V Maroku jsou omezené možnosti ubytování, je třeba se přizpůsobit místní infrastruktuře. Všechny služby jsou kompromisem mezi chtěným a možným. Čím zajímavější krajinou budeme projíždět, tím chudší infrastruktura bude k dispozici.Většinu nocí budeme ubytováni v hotelích nebo penzionech zvaných auberge. Pokoje bývají 2 – 6lůžkové, sociální zařízení většinou společné např. pro dva pokoje, někde ale může být společné i pro celou skupinu. Všude bude k dispozici voda na mytí, většinou teplá.Ačkoliv jsou hotely vybaveny přikrývkami, některé mají nedostatečné topení a v noci je chladno. Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si přibalili teplý spacák, případně deku.Jednu noc strávíme v berberském domě ve vesničce Ait Lahcen. Ubytování je velmi skromné, ale umožní nám mimořádnou exurzi do běžného života místních obyvatel. V domě nejsou postele, ale pouze matrace položené na kobercích na zemi. Pokud chcete zvýšit komfort, vezměte si vlastní karimatku.Možností stravování je dostatek – od restaurací, přes různé občerstvovny a běžné obchody až po tržiště. Ceny jsou příznivé, v přepočtu spíše nižší než v Česku. V ceně zájezdu jsou zahrnuty všechny snídaně, které však bývají v některých místech skromné.Náročnost:Všechny etapy jedeme nalehko, věci nám veze doprovodné auto, do kterého se případně vejde 1 indisponovaný účastník. V rámci programu jednou využijeme pro přepravu místní autobus, kde se kola převážejí přivázaná na střeše. Povrch a profil:Kromě etapy z Ouarzazattu do Agdz, kde pojedeme po asfaltu, jsou ostatní etapy většinou po šotolinách a prašných cestách, avšak objevují se i krátké úseky po asfaltu. Některé části jsou i mírně kamenité. Délka denních etap a převýšení jsou uvedeny u jednotlivých dnů programu. Jednoznačně doporučujeme horské kolo. Klima:Přes den očekávejte teploty kolem 20 stupňů, ovšem v noci teploty mohou klesnou až k 10 stupňům. Ubytováni sice budeme pod střechou, ale ve většině hotýlků zcela chybí topení, proto doporučujeme vybavit se teplým spacákem a i teplejším oblečením. V některých úsecích se budeme muset vypořádat i s nárazovým větrem.Naše doporučení:Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.

Popis stravování

snídaně

Program zájezdu

1. den

Let Praha - Marrákeš; transfer do Ouarzazattu, oázy uprostřed pouště, která již po staletí představuje významnou dopravní křižovatku pouštních karavan; sestavení kol a nocleh.

2. den

Okružní cyklistický výlet: kolem světoznámých filmových ateliérů po hraně pouště až k zelené palmerii a její hliněné dominantě, překrásné kasbě Ait Benhaddou; odpolední šálek kávy nebo mátového čaje v kulisách známých z mnoha světových filmů (57 km/800 m, převážně po pouštní mírně kamenité pistě; alternativně 62 km objížďkou po asfaltu).

3. den

Přes pouštní masiv Džebel Saghro, jehož nejvyššího bodu dosáhneme v průsmyku Tizi n´Tinififft (1700 m), dále na jih, do městečka Agdz; jedna z nejdelších marockých řek, řeka Dráa, zde proráží kamenitou poušť hammadu a dává prostor vzniku 200 km dlouhé oázy lemované svěže zelenými palmeriemi; podvečerní procházka ke kasbě a medině v Tamnougaltu (79 km, 1100 m, převážně asfalt).

4. – 5. den

Cesta mezi palmovými háji oázy Dráa vede mezi starobylými kasbami a ksary; unikátní poznání berberského venkova si zpestříme jednodušším, zato autentičtějším ubytováním u místní rodiny ve vesničce Ait Lahcen; ochutnáme světově proslulé marocké datle a vychutnáme si svěží zeleň vinoucí se podél řeky; jako kontrast k zeleni palmerií přejedeme nehostinné pláně Džebel Rhart a s řekou Dráa se opět setkáme v mytickém pouštním městě Zagora (120 km/1400 m/2 dny, převážně pouštní pista, místy kamenitá).

6. – 7. den

Zagora a okolí: den určený k odpočinku a procházce po malebném pouštním městě; cyklističtí nenasyté se mohou vydat na krátký výlet do Tamegroute - řada vzájemně propojených ksarů, obklopujících slavnou knihovnu je zároveň místem, kde se řeka Dráa vsakuje do pouště a kde lze navštívit tradiční keramickou dílnu;  (0 – 38 km); odpoledne transfer autobusem do 130 km vzdálené podhorské oázy Foum Zguid; ubytování a další den výlet do pouště.

8. – 9. den

Vyhlídková cesta kaňony a horskými oázami lemovaná stolovými horami (86 km/1050m, převážně asfalt, asi 1/3 velmi rozbitý až žádný); rozloučení s pouští závěrečnou etapou s návratem do Ouarzazattu (73 km/963 m, šotolina); pro nenasyty možnost večerní vyjížďky ke zdařile zrekonstruované kasbě Taourirt a medině ve Ouarzazattu.

10. – 11. den

Transfer do královského města Marrákešcestou fotografická zastávka na vyhlídce v sedle Tizi´n Tichka (2260 m); podvečerní procházka po náměstí Jemaa el Fna neboli Náměstí mrtvých; nazítří celodenní prohlídka rušné metropole na úpatí zasněžených hor; paláce, medína, súky, ochutnávka místních specialit a mnoho dalšího.

12. den

Dopoledne poslední nákupy v Marrákeši a odpoledne odlet do Prahy.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.