Krásy Yucatánu a Chiapasu - Fly & Drive

***
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Mexiko, Severní Amerika, Mexiko
Název ubytování Krásy Yucatánu a Chiapasu - Fly & Drive
Typ ubytování Dle programu
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 58 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis lokality ubytování

Popis destinaceTak skvělá kombinace se nikde jinde nenajde. Bělostný písek, který nepálí ani v největších vedrech, tyrkysové průzračné moře, neporušená, civilizací nedotčená příroda, laguny, cenote, druhý nejdelší korálový útes na světě, historické památky a kvalitní služby, které nejsou v rozporu s přírodou. To je Mayská riviéra. 160 km dlouhé pobřeží je na severu ohraničeno nejznámějším a největším rekreačním střediskem Cancúnem, na jihu hraničí se světovou biosférickou rezervací Sian Ka´an. Mayská riviéra se rozrůstala od severu k jihu a tomu odpovídá měnící se charakter nabídky – od klasického resortu Cancúnu po Tulum, odpovídající současným trendům měkké, ekologické rekreace. Pro každého existuje nabídka, odpovídající jeho požadavkům na styl a kvalitu. Z archeologických památek připomeňme Tulum, jediné velké mayské sídlo přímo na břehu moře a nedaleké Cobá s nejvyšší pyramidou na Yucatánu a mnoha dochovanými stélami. V dosahu jednodenního výletu leží světoznámá Chichen Itzá. Jedinečným úkazem jsou „cenote“ – přírodní propasti a podzemní řeky, někdy s propadlým vápencovým stropem. Plavání a potápění v nich je rozšířenou zábavou a jména Xel-Ha, Xcaret, Tres Rios jsou věhlasná. Na dohled od pobřeží se táhne korálový útes s vynikajícími příležitostmi pro milovníky hloubkového potápění nebo pozorování podmořského života za pomocí brýlí, ploutví a šnorchlu. Ze všech letovisek podél pobřeží se nabízejí lodní výlety k útesu. Rájem pro zapálené obdivovatele vodního světa je ostrov Conzumel, ležící přímo na útesu.
Tropické klima se subtropickými vlivy v zimním období je nejlepší od prosince do května, kdy je relativně sucho. Od ledna do března vane poměrně svěží vítr. Od června do října probíhá vlhčí letní období s přeháňkami, měsíce srpen až říjen jsou typické souvislými dešti a výskytem hurikánů. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.Země a její lidéNejvětší země střední Ameriky sahá od Karibiku až po Tichý oceán a vyznačuje se velkou pestrostí klimatu i krajinných reliéfů. Najdeme zde rozlehlé nížiny a roviny porostlé suchomilnými rostlinami a kaktusy, polopouště téměř bez vegetace, vysoké horské hřebeny, kterým dominují zasněžené sopečné kužely i vysoko položené náhorní roviny. Cíle našich pobytů leží na Yucatánském poloostrově, který je na jedné straně ohraničen Mexickým zálivem a na druhé straně omýván vlnami Karibského moře. Je tvořen rozlehlou rovinou tvořenou vápencem a pokrytou relativně slabou vrstvou půdy. Díky vápenci je země protkána krasovými jevy, zejména nekonečnou plejádou jeskyní. Povrch je porostlý nízkou džunglí, v níž žije vysoká zvěř, kanci a jaguáři. Řeky se téměř nevyskytují nebo jsou krátké a chudé na vodu. Některé z nejpokročilejších předkolumbovských civilizací Ameriky – olmécká, aztécká a mayská - se zrodily, rozkvetly a zanikly právě v Mexiku. Zničení jejich hodnot mají na svědomí Španělé, kteří zemi ovládli na tři staletí. Začátkem 19. století dosáhla země nezávislosti. Z revolucí a turbulencí 19. a 20. století se v posledních letech pomalu zotavuje. Mesticové - míšenci indiánů a bělochů tvoří 60% obyvatelstva, asi 30% je čistokrevných indiánů, bílých obyvatel je asi 9%. Cílová oblast našich pobytů byla kolébkou mayské kultury. Potomci záhadných Mayů typičtí svým malým vzrůstem a kulatými obličeji zde v hojném počtu žijí dodnes.Tipy pro správnou volbu✱ kombinace koupání a poznávání
✱ unikátní památky starých Mayů
✱ široké zázemí zábavy a sportu
✱ skvělé nákupní příležitostiČedok PLUS✱ přímé lety Mnichov - Cancún
✱ česky/slovensky hovořící asistence v oblasti
✱ výhodné parkování na letišti v Praze
✱ možnost VIP salónků na letištiZákladní informaceOficiální název: Spojené státy mexické
Politický systém: federativní republika
Rozloha: 1 973 000 km2
Počet obyvatel: 109 milionů
Hlavní město: Mexico City
Úřední jazyk: španělština
Dorozumění: v turistických centrech anglicky
Náboženství: katolické (89 %), protestantské (6 %), židovské (asi 1 %)
Místní měna: mexické peso (MXN) = 100 centavos (12,- MXN = 1,- USD) Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami běžné, hotovostní bankomaty fungují
Místní čas: SEČ -7 hodin (-6 hodin stát Quintana Roo)
Elektřina: 120 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas
Místní doprava: levné busy i taxíky. Vyplatí se však rovněž pronájem auta.
Očkování a lékař: povinné očkování není předepsáno. Možnosti průjmů tzv. „Moctezumova pomsta“, proto se doporučuje přibalit do zavazadla protiprůjmové léky. Velmi kvalitní zdravotnická zařízení, doporučují se soukromé kliniky. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.Sport a zábavaSportovní aktivity
Velmi široká nabídka pozemních i vod ních sportů všeho druhu. Hotely vyšší kategorie nabízejí vlastní sportovní vyžití jako je tenis a míčové hry. Na plážích je k dispozici pronájem člunů, jízda na kajaku, šlapadlech, banánu, paragliding a parasailing, windsurfing, klasický surfing, jízda na vodních lyžích, a pronájem plachetnic. Oblíbenou a žádanou atrakcí je zde jízda na vodním skútru (tzv. wawe runner) či plavání s delfíny. Na souši lze podnikat výlety na koních, horských kolech i čtyřkolkách. Oblíbený je i rybolov v lagunách i na otevřeném moři.

Golf
Vzhledem k vysoké návštěvnosti z USA se zde budují zajímavá golfová hřiště, i když Mexiko bezesporu není takovým golfovým rájem jako některé karibské ostrovy. Po vybudování prvních dvou univerzálně přístupných golfových hřišť si nové hotely začaly stavět pro své hosty svá vlastní menší hřiště situovaná přímo na hotelových pozemcích. Tak vznikl golf u hotelů Melia, Hilton a Westin Regina v Cancúnu.

Pok ta Pok Campo de Golf
Je to nejstarší a stále ještě nejlepší golfové hřiště v oblasti. Leží na začátku hotelové zóny Cancúnu na greenech mezi pláží a lagunou. Osmnáctijamkové hřiště (Par 72) o délce 6 206 metrů je středně náročné. Tvůrci hřiště vymysleli zajímavý terén pro fairwaye, což v plochém reliéfu nebylo jednoduché. Ve světovém měřítku patří toto hřiště spíše mezi průměrné.
Orientační cena green fee: 2 000,- Kč

Playacar Palace Golf Club
Nejlepší golfové hřiště v Playa del Carmen. Leží na rozhraní střediska a jeho hotelové zóny ve vzdálenost 1-4 km od jednotlivých hotelů. Hřiště je osmnácti jamkové (Par 72) a má délku 6 724 metrů.
Orientační cena green fee: 3 500,- Kč včetně občerstvení
K dispozici je rovněž malé devítijamkové golfové hřiště našeho hotelu Gran Melia (Par 3), které leží přímo mezi hotelem a slanou lagunou střediska Cancún. Nárokům profesionálních golfistů však asi stačit nebude.
Orientační cena green fee: 2 000,- Kč

Potápění
Oblast pobřeží Yucatánu je bezesporu rájem pro šnorchlování i hlubinné potápění. Jižně od Cancúnu při březích ostrova Cozumel začíná korálový Mezoamerický útes – po Velké australské útesové bariéře druhý největší útesový systém na světě. Táhne se od Cozumelu na jih podél celého pobřeží Yucatánu. Proto je Cozumel jedním z nejvyhledávanějších potápěčských cílů na světě a svého času vyvolal zájem i slavného podmořského badatele J.J. Cousteau, který zde natáčel své první filmy s tématikou podmořského světa. Severně od Cancúnu leží ostrovy Isla Mujeres a Isla Contoy, které nabízejí potápění k nejsevernějším výskytům korálů v západním Karibiku. Vzhledem k zeměpisné šířce nabízí podmořský svět korály v průměrném rozšíření co do bohatství druhů. O to více pozornosti zde upoutají nekonečná hejna ryb, která jsou proslulá svou barevností. Unikátní atrakcí pro potápěče, kterou jinde nenajdete, je potápění v cenotách - sladkou vodou zaplavených krasových jeskyních a pevnině. Za tímto účelem zde byl zřízen i park Skryté světy, kde se mohou potápět začátečníci i pokročilí potápěči.
Orientační cena ponoru (50 minut): 1 000,- Kč

Po koupání…
Možnosti večerní a noční zábavy po koupání jsou takřka nevyčerpatelné, zejména ve středisku Cancún. K dispozici jsou bary, restaurace, noční podniky a nákupní centra otevřená hluboko do noci. Až do časných ranních hodin nabízejí v Cancúnu své služby věhlasné diskotéky. Vyhledávané jsou i organizované formy zábavy. Patří sem například proslulý zábavní park Xcaret s estrádním a folklorním show ve stylu Las Vegas. Zakoupit lze i noční výlet zábavní lodí na ostrov Isla Mujeres s pestrým zábavním programem na lodi i na pevnině a mnohé další programy.

Gastronomie
Mexiko je skutečným rájem pro gurmány. Tradiční mexická kuchyně je velmi ostrá, čerpá z místních zdrojů, oblíbené je maso vepřové, hovězí i kuřecí, hodně zeleniny. Všude lze dostat tortillas plněné různými kořeněnými masy, například enchiladas, tacos, quesadillas nebo tamales a další. Typické jsou kořeněné omáčky guacamole. Destiláty představuje tequilla, pulque nebo mezcal, pivo je zastoupeno nejméně desítkou druhů (také Bohemia), někde se pije michelada – pivo s citronovou šťávou. Alkohol se ovšem nesmí pít na veřejnosti.

Nákupy
Díky přítomnosti turistů z USA existuje velmi rozsáhlá síť obchodů, ať již formou kiosků na tradičních tržištích, kde se smlouvá, nebo jako klimatizované butiky v rozlehlých nákupních centrech. Řemeslná výroba i výroba uměleckých předmětů je v Mexiku široce rozvinuta, výrobky jsou skutečně na vysoké úrovni. Co nejvíce upoutá, je šíře sortimentu, která se zdá být nekonečná. Najdete zde zboží všeho druhu - suvenýry vyřezávané ze dřeva i vybrušované ze sopečného skla – obsidiánu, nekonečné množství stříbrných šperků, košíkářské zboží, malované obrázky, keramické řemeslné výrobky, tradiční mexická sombrera a mnoho praktických kožených výrobků. Oblíbené jsou i nákupy oblečení všeho druhu.

Program zájezdu

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy. Pozdě odpoledne přílet do Mexika na letiště v Cancúnu, transfer do hotelu 3/4*, který leží v centru Playa del Carmen, cca 55 minut jízdy z letiště. Ubytování a večer volný program. Kosmopolitní centrum Riviera Maya nabízí vše, co náročný turista očekává. 2. den: Snídaně, vyzvednutí vybraného a rezervovaného vozidla v kanceláři autopůjčovny v Playa del Carmen (nutnost platební karty). Následuje odjezd po vlastní ose do Chichén Itzá. Po cestě možnost návštěvy tequilerie spojená s ochutnávkou a výkladem výroby. Následuje návštěva a koupání v proslulém cenotu Ik-Kil. Chichén Itzá je nejslavnější mayské království v severní části Yucatánu. Tento chrámový komplex mayských památek byl rovněž vybrán mezi 7 novodobých divů světa a je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nejznámější je Kukulkánův chrám, zvaný též El Castillo, Chrám válečníků, hřiště na pelotu nebo Caracol - mayská observatoř. Přejezd do koloniálního města Meridy, ubytovaní v centru města, hotel 3/4* se snídaní, individuální prohlídka centra Meridy, při které uvidíte pamětihodnosti z koloniálního období v okolí náměstí Plaza Mayor: Palác, který si nechal postavit španělský conquistador Francisco F. Montejo, druhou nejstarší katedrálu na americkém kontinentě San Ildefoncio z 16. století, Guvernérův palác. 3. den: Snídaně. Přejezd do Uxmalu, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO a prohlídka tohoto archeologického naleziště, jednoho z nejvýznamnějších středisek mayské civilizace s mnoha zajímavými budovami: Guvernérský palác, Kouzelníkova pyramida, Jižní palác, Želví dům, Palác místodržícího a klášter jeptišek, jenž je považován za nejdokonalejší stavbu takzvaného puuckého stylu s bohatě zdobenými fasádami. Přejezd do Campeche, prohlídka centra města, které bylo několikrát dobyto piráty, ubytování v hotelu 3/4* v centru města se snídaní. Campeche je též na seznamu kulturního dědictví UNESCO. 4. den: Snídaně, odjezd směr Palenque, odpoledne příjezd do archeologické zóny Palenque a prohlídka tohoto starobylého města. Palenque je považováno za nejkrásnější mayské město klasického období a je rovněž na seznamu kulturního dědictví UNESCO . Nález zachovalé hrobky krále Pakala v kryptě pod „Chrámem nápisů“ v šedesátých letech minulého století udělal z Palenque kultovní místo. Na úpatí hor a obklopeno bujnou džunglí vytváří toto místo atmosféru tajemna až mystična, mezi další významné stavby patří Chrám slunce, Chrám kříže či Královský palác. Po prohlídce krátk

Trasa

Playa del Carmen / Chichen Itzá / Mérida / Uxmal / Campeche/ Palenque / Bonampak / Yaxchilan / Becán / Chicanná / Chetumal / Tulum / Playa del Carmen   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.