Tibet na kole

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Nepál, Čína
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní, na kolo
Cena za osobu celkem za 84 900 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Cyklistika ve vysokých horách je zvláštní způsob meditace. Kdo něco podobného zažil, určitě ví, jak nicotné se zdají všechny běžné problémy a starosti ve srovnání s majestátem velehor. Aspoň měsíc nemyslet na nic jiného a domů se vrátit na první pohled pohublý a unavený, ale ve skutečnosti nesmírně odpočinutý a plný elánu. Kam jinam si zajet obnovit energii než do Tibetu?!
Trasu Lhasa – Káthmándú projedme celou na kolech, překonáme pět pětitisícových sedel včetně hlavního himálajského hřebene, navštívíme nejznámější i málo známé lámaistické kláštery a pokocháme se výhledy na šest osmitisícovek! Seznámíme se s tibetskou kulturou z její hezčí i z té odvrácené strany, užijeme si místního folkloru i nocí uprostřed pustiny.
Po celou dobu strávenou na kolech s námi pojede auto se zavazadly, které vypomůže i cyklistům v případě indispozice.Upozornění:Aktuálně není hranice mezi Čínou (Tibetem) a Nepálem pro turisty ověřená. V roce 2016 jsme zájezd realizovali tak, že skupina dosáhla cílového bodu dvojsedla La Lung a Thang La a odtud se po zemi autem vrátila do Lhasy a následně přeletěla do Káthmándú. Pokud nebude hranice průchozí ani v létě 2017, volili bychom tuto alternativu a v tom případě je nutné počítat s dodatečnými náklady ve výši asi 15 000 Kč na transport do Lhasy a letenku do Káthmándú.Služby za příplatek:čínské vízum – 1900 Kč.Letenky:Cena zájezdu odpovídá letence se společností Emirates, která má váhový limit 30 kg a kolo vezme bez příplatku, pokud se i s ním do tohoto limitu vejdete; místní let Peking–Lhasa má limit 20 kg a nadváha za kolo se platí (viz výše).Náročnost:Výprava je určena zkušeným cyklistům; denní dávky kilometrů a nastoupaných metrů nejsou nijak závratné, ale pohybovat se budeme téměř výhradně nad hranicí 4000 m!; průměrné denní ujeté kilometry jsou kolem 50–60, v rovinatých pasážích až 90 km za den; všechny věci poveze doprovodné vozidlo, které pomůže v případě indispozice nebo jiných komplikací.Povrch a profil:V roce 2016 již bylo 90% původně prašných cest na území Tibetu vyasfaltováno. Přesto ale doporučujeme horské kolo.Klima:v Tibetu jasné počasí s krásnými výhledy, srážky spíše výjimečně; chladné noci (podle výšky 0 až -10 °C), ve dne až 20 °C; v Nepálu tropické klima.Poznámka:Na zájezd je možné se hlásit nejpozději 6 týdnů před odletem! kvůli včasnému zajištění vstupního povolení do Tibetu a stále komplikovanějšímu procesu udělování čínských víz.Naše doporučení:Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnou si ho můžete zde.

Popis stravování

bez stravování

Popis ubytování

18x v hotelech nebo guest housech, 2x v trvale postavených stanech (1x v blízkosti base campu pod Everestem a 1x na raftové základně Sukute Beach v Nepálu) a mimo civilizaci 5x ve vlastních stanech.

Program zájezdu

1. - 2. den

Letecky Praha - Peking; volný večer a aklimatizace po časovém posunu.

3. den

Celodenní prohlídka Pekingu - Zakázané město, chrám Nebes a jiné; nocleh, další den odlet do Lhasy.

4. – 6. den

Lhasa a nejbližší okolí - dvouapůldenní výšková aklimatizace: návštěva paláce tibetského dalajlámy - Potály, poutní cesta, tržiště Barkhor, jedinečně zachovalé kláštery Sera, Gänden a Džokhang, bývalé letní sídlo dalajlámů Norbulinka.

7. den

Začátek cyklistiky: přejedeme most přes Brahmaputru (3600 m), který bude nejnižším místem našeho tibetského putování, a další dny už neklesneme pod 4000 m.

8. – 10. den

První sedlo Gamba La (4800 m), posvátné azurově modré jezero Jamdrok (4400 m), první pětitisícové sedlo Karo La (5050 m), žně ve výšce 4600 metrů, dojezd do Gjance.

11. den

Gjance - volný den: prohlídka kláštera Pelkor Chöde s jednou z největších stúp v Asii - Kumbum, pevnost nad starým tibetským městem.

12. – 14. den

Rozlehlým údolím do Žikace - tibetské město s tržištěm, ruiny impozantní pevnosti, sídlo pančenlámů - klášter Tašilhünpo; sedlo Tsuo La (4550 m), bývalé hlavní město Tibetu Sakja - tibetské město, starý a nový klášter.

15. – 16. den

Zastávka ve městě Lhace, sedlo Lhapka La (5220 m) se stády pasoucích se jaků, městečko Shegar.

17. – 18. den

Vjezd do NP Qomolangma, sedlo Pang La (5150 m) s dech beroucím výhledem na hlavní himálajský hřeben se čtyřmi osmitisícovkami v řadě!!!: Makalu, Lhotse, Everest a Čho Oju - mezi nimi Pumori a Chakung; křižovatka cest Tašizom, výjezd na kolech do Mt. Everest Base Camp (5200 m), nocleh u kláštera Rongpuk (4980 m).

19. – 21. den

Přes sedlo Nam La (5150 m) do Old Tingri (Gangkar) a pozvolné stoupání k hraničnímu hřebenu; vlídná vesnice Mimbu se zbytky strážního hradu, dvojsedlo La Lung (5050 m) s výhledem na další osmitisícový vrchol Shisha Pangma a neskutečný hraniční hřeben, nejstudenější místo na cestě; poslední noc u hranice 4000 m ve městě Nyalam.

22. - 23. den

Stálý sjezd mrazivým ránem z ledových pustin až do horkých tropů (2200 m) - město Zhangmu; vstup do Nepálu, údolí řeky Bote (až na 750 m).

24. den

Relaxační půlden u řeky Bote Kosi, možnost fakultativního raftingu nebo půjčení kajaků, zajímavá tropická fauna a flóra; odpoledne na kolech přes poslední sedlo Dhulikhel (1550 m) do královského města Bhaktapur - prohlídka města, unikátní kamenná a řezbářská výzdoba domů a chrámů; suvenýry a řemeslné výrobky; trochu šokující přechod z buddhistického do hinduistického prostředí.

25. den

Dopoledne Bhaktapur, odpoledne poslední kilometry do Káthmándú, zabalení kol.

26. - 27. den

Káthmándú a jeho největší pamětihodnosti: Svajambhunáth, náměstí Durbar, Pašupatináth, stupa Buddhanáth a další; noční let do Prahy.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.