Špicberky a severovýchodní Grónsko na lodi Plaucius

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Norsko, Grónsko, Island
Název ubytování Plancius
Typ ubytování Jachta
Druh zájezdu Plavby
Cena za osobu celkem za 137 000 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Expediční plavba na trase Longyearbyen - Raudfjord - Moffen - Myggebugten - Kaiser Franz Joseph - Blomster Bugt - Teufelschloss - Scoresby Sund - Sydkap - Ittoqqotoormiut - Reykjavik.

Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách, počasí a možnostech míst na vylodění. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice a kapitán lodi


Unikátní systém plavby, kdy plavidlo kotví na jednom místě cca 2-3 dny a umožní absolvovat zájemcům různorodé aktivity (sea kayaking, lekce fotografování, chůze se sněžnicemi, treky). Ostatní účastníci mohou absolvovat normální program dle itineráře. Všechny dobrodružné aktivity jsou zdarma v ceně plavby!

Popis dopravy:
Na přání klienta zajistíme leteckou dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program v destinaci před/po plavbě.

Popis stravování

strava (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva a čaj

Popis ubytování

M/V Plancius

Třída: Ice 1D
Délka: 89 metrů
Šířka: 14.5 metrů
Ponor: 5 metrů
Tonáž: 3175 GRT
Kapacita: 116 osob
Kabiny: 53
Motory: 3 Diesel Electric, 1230hp každý motor
Rychlost: 12 uzlů max.; 10 uzlů plavba
Vlajka/Domovský přístav: Holandsko
Posádka: 17 námořníků, 19 osob hotelová posádky, 8 osob expediční posádky

Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.
Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času.
Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Na lodi je restaurace / přednášková místnost, bar/pozorovací místnost a otevřené paluby.

Program zájezdu

1. den

Příjezd do Longyearbyen, správního hlavního města souostroví Svalbard, které se nachází na největším ostrově Špicberky. Před naloděním budete mít možnost prohlídky tohoto města, jehož farní kostel a polární muzeum stojí jistě zato navštívit. V okolí Longyearbyen bylo zaznamenáno více než 100 druhů rostlin. V podvečer loď vypluje z Isfjorden.

2. den

Raudfjord - krásný fjord s nádhernými ledovci, který se nachází na severním pobřeží Západních Špicberk. Je domovem tuleňů kroužkovaných a vousatých, mořských ptáků a překvapivě i bohaté vegetace. Dobrá šance vidět medvěda se naskytne v blízkosti ledovce Hamilton. Odtud budete pokračovat na ostrov Moffen, na kterém se loví velryby.

3. den

Plavba do Grónska. Můžete sledovat velryby a mořské ptáky.

4. den

Plavba do Grónska. Na jeho východní straně můžeme spatřit moře ledu. Můžete sledovat velryby a mořské ptáky.

5. den

První zastávou je Myggebugten. Nachází se zde stará lovecká chata (v první polovině minulého století zde norští lovci lovili polární medvědy a arktické lišky) a rozsáhlá tundra obydlená pižmoni. Malá jezírka jsou domovem hus. Proplujete fjordem Kaiser Franz Joseph – nádherný fjord s tyčícími se horami a ledovci. Alternativou je Sofia Sund, který je ve skutečnosti mnohem užší a kde můžete z lodi sledovat pižmoně.

6. den

Blomster Bugt je místem, kde můžete obdivovat krásné geologické útvaty. Je zde možné spatřit arktické zajíce a jezero Great Northern Diver a mnoho menších jezírek. V odpoledních hodinách poplujete do Teufelschloss a Ella Ø, kam doplujete v podvečer.

7. den

První polovinu dne strávíte v Antarcticahavn - širokém a rozsáhlém údolí s mnoha pižmoni. V podzimním období je krajina ještě krásnější.

8. den

Dalším bodem programu je Scoresby Sund a v odpoledních hodinách plavba po zaledněném Volquart Boons Kyst. Zde je možnost vyjížďky na zodiacích podél jednoho z ledovců a následně vystoupit na ledovec Måne. Později se vylodíte v Dánsku, kde se podíváte na pozůstatky osídlení kultury Inuit opuštěné asi před 200 lety. Stany ve tvaru kruhu z kamenů ukazují letní domy, zatímco zimní domy jsou vidět blíže k malému mysu. Místa jsou dobře zachovalá, proto je možné se podívat i do obydlích.

9. den

Podíváme se na břeh u mysu Hormann Halvø, kde budeme moci vidět pižmoně. Dále je zde k vidění bělokur horský a potáplice lední na moři. Krajina je zde mimořádně krásná, zejména na podzim, kdy krajina hraje všemi barvami. Arktické borůvky a šichy jsou nádherně barevné a výborně chutnají. Ve večerních hodinách se poplavíme přes fjord k Scoresby Land, kde si budeme moci užít kontrast teplých podzimních barev a vegetací na pobřeží s obrovskými horami a chladnými ledovci.

10. den

V severozápadních fjordech v Scoresby Land se v ranních hodinách setkáte s obrovskými ledovci, které mají i více než 100 m na výšku a více než kilometr na délku. Většina z nich je jako fjordy 400 m hluboká. Zakotvíte poblíž Sydkap s pozůstatky kultury Thule. Až 20 lidí žilo v malých domech, které se zde nacházejí. Možnost přistání i v Gurreholm na Jameson Land.

11. den

Ittoqqotoormiut - největší osídlení ve Scoresby Land s asi 500 obyvateli. Po večeři následuje plavba na jih kolem nádherného pobřeží Blosseville.

12. den

Den strávený na moři. Budeme mít vidět velryby a mořské ptáky. V noci se podíváte na polární záři.

13. den

Ráno vylodění v Akureyri, transfer autobusem cca 6 hodin do hotelu v Reykjaviku.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.