Silvestr v rumunském Banátu

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Rumunsko
Typ ubytování V krajanských rodinách
Druh zájezdu Aktivní, na lyže
Cena za osobu celkem za 6 600 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Možná jste někdy snili o tom, jaké to bylo žít kdysi, když život plynul jinak než nyní. Na plotně bublá polévka, v peci se už dopéká chleba, z chlíva slyšíte neodbytné zvuky (ještě je potřeba nakrmit), v kachlové peci praská oheň, při kterém se tak krásně povídá. Ráno vás probudí kohoutí budíček, křik zvířectva, zvuky loukoťového vozu taženého koňmi. A kolem toho všeho příroda. Krásná, tajemná, skoro panenská, dotčená jen motykou a koňským spřežením. Stačí si jen vybrat roční období vám nejbližší a nechat se opájet jeho vůněmi. Pojďte se s námi přenést o pár desítek let zpátky, do časů našich babiček či prababiček. Do kraje a k lidem, kam Kudrna jezdí jako domů již přes 20 let. Do českých vesnic v oblasti rumunského Banátu, kde žijí svým životem, zvyky a tradicemi již od roku 1823 naši krajané. Zvolíte-li toulání, uvidíte fascinující kaňon krasové říčky, jeskyně, vodní mlýnky (tzv. vodenice), kopce i údolí, salaše, pastviny, pole a lesy. Pobyty probíhají v západní části kraje ve vesnici Svatá Helena. Po celou dobu pobytu máte zajištěno jídlo u „svých“ rodin a věřte, že na vás nebudou šetřit. Ochutnáte balkánské speciality, ale i tradiční česká jídla, domácí pálenou kořalku, povidla, chebdinky či mamaligu, případně můžete domácím sami uvařit své oblíbenosti.

Popis lokality ubytování

ProgramŽe jste ještě nikdy nebyli v rumunském Banátu v zimě? Krajina se oděje do bílého hávu, louky a lesy, políčka i vesnice jsou pocukrované sněhem, venku mrzne až praští a čerstvě napadlý sníh křupe pod nohama při každém kroku. Přes den budeme podnikat výlety po okolí, večery pak strávíme společně s místními na „táčkách“ v teple u sálající pece anebo v rumunsky stylové hospůdce „U Pepsiho“. Oslavíme zde hned 2 Silvestry – balkánský i náš a na vlastní kůži si prožijeme vesnickou silvestrovskou zábavu s tancovačkou.

Orientační program pobytů:

1.–2. Nonstop cesta do Rumunska s malou zastávkou v ranním Temešváru – centra rumunské revoluce. Odpoledne přijedeme do české vesnice Svatá Helena, ubytujeme se v rodinách, ochutnáme domácí pálenku, projdeme se po vsi a večer skočíme do pruhovaných peřin.

3. Dospávání, aklimatizace, oběd a potom se zajdeme podívat na pár posledních stop po nejpůvodnější české vesnici Elizabetě. Zapálíme podvečerní oheň na bílých skalách vysoko nad Dunajem s fantastickými výhledy, opečeme slaninu i brambory, popijem, popějem.

4. Tradiční fakultativní výlet podél Dunaje do termálů Băile Herculane, Orsovy, event. i Turnu Severinu a Železným vratům.

5. Cesta auty či pěšky do Gerniku na bujarou silvestrovskou tancovačku. Dospání ve spacáku v kudrzákladně.

6. Oslavná novoroční bohoslužba v kostele, předsevzetí, táčky a hodování.

7.–8. Balkánský trh v Moldově, poslední vycházky a návštěvy, rozloučení a večerní odjezd. Cesta přes Maďarsko do Brna.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.