Bajkal a Východní Sajan

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Rusko
Typ ubytování Kempy ve vlastních, nebo půjčených stanech
Druh zájezdu Aktivní, na hory - turistika
Cena za osobu celkem od 39 700 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Bajkal je nejhlubší a nejvodnatější sladkovodní jezero světa a jeho okolí patří k nejkrásnějším oblastem Sibiře i Ruska. Průzračnou hladinu jezera lemují po obou březích horská pásma, jejichž hřebeny se vypínají až 2000 metrů nad jeho hladinu. Na mnoha místech padají strmé svahy přímo do vody a vykrajují opuštěné romantické zátoky s písečnými i oblázkovými plážemi, lákajícími k osvěžující koupeli. Do zdejší krásné přírody se vydáme zejména na největším ostrově Olchon, který patří k nejromantičtějším místům okolí Bajkalu, a na poloostrově Svatý Nos, kam se přeplavíme napříč jezerem pronajatou rybářskou lodí. Přes buddhistické Burjatsko a dále Transsibiřskou magistrálou se přesuneme k západnímu cípu jezera a odsud nahlédneme hlouběji do okolních hor, do divokého pohoří Chamar Daban u mongolských hranic, kde nám dvoutisícový Pik Čerského nabídne kruhový rozhled na Bajkal i okolní hřebeny.Zdatnějším účastníkům doporučujeme prodloužit si program o navazující náročnější treking ve Východním Sajanu, kde si v krásných horách mezi elegantními skalnatými štíty, dosahujícími téměř třítisícových výšek, vychutnáte opravdu liduprázdnou divočinu. Východní Sajan lze po dohodě absolvovat i bez základní části zájezdu.Náročnost:Putování s batohem kolem Bajkalu nebude mít velké převýšení ani exponovaný terén, denně asi 15, max. 20 km. Náročnější bude výstup na hřeben Svatého nosu (strmě 900 či 1400 m převýšení nalehko, ale lze zvolit alternativní odpočinkový program). Poněkud náročnější bude také první den výstupu v Chamar Dabanu (12 km/900 m převýšení s batohem, ale s pozvolným stoupáním a beze spěchu).Treking ve Východním Sajanu má o stupeň vyšší obtížnost 3. Celková délka trekingu je asi 50 km s převýšením 2500 m (z toho 800 m nepovinně nalehko). Většinou se jde po horské stezce, ale občas je třeba počítat i s terénními úseky, především ve vrcholové části sedel vede trasa po sutích a balvanech.Klima:Oblast leží na zeměpisné šířce odpovídající střednímu Polsku. Léta bývají poměrně teplá a Bajkal vytváří příznivé mikroklima pro udržení jasného počasí, které ale nevylučuje náhlé zvraty .

Popis stravování

Pro první treking na Olchonu a Svatém nosu máte možnost objednat si polopenzi Travellunch, na další noclehy v přírodě dokoupíme potraviny na místě. Ostatní se stravují individuálně.

Program zájezdu

1. - 2. den

Letecky Praha - Irkutsk (nábřeží Angary, dřevěné domy děkabristů, pravoslavné chrámy); nákup proviantu.

3. den

Přejezd minibusem a krátkým trajektem na ostrov Olchon, vesnice Chužir, skalnatý mys Burchan.

4. - 6. den

Pěší putování podél pobřeží mimořádně malebného ostrova Olchon (NP Pribajkalskij, stepi a borové lesy, strmé útesy, písečné přesypy, krásná tábořiště) až k nejzazšímu mysu Choboj.

7. den

Plavba lodí napříč Bajkalem k východnímu pobřeží, do Čivirkujského zálivu.

8. - 9. den

Pěšky podél pobřeží hornatého poloostrova Svatý nos (NP Zabajkalskij, romantické zátoky, písečné pláže, termální prameny), možnost výstupu na vyhlídkový hřeben poloostrova do 1300 nebo až do 1900 m; vesnice Usť-Barguzin.

10. den

Přejezd do Ulan-Ude, centra Burjatska; výlet minibusem do buddhistického Ivolginského kláštera; noční přejezd lehátkovým vlakem po Transsibiřské magistrále do Sluďjanky.

11. - 14. den

Chamar Daban - výstup horskou tajgou na tábořiště ve výšce 1450 m, odkud podnikneme dvě vyhlídkové túry nalehko - výstup na Pik Čerského (2090 m) s vyhlídkou na jezero Srdce a výlet na Čertovo jezero; čtvrtý den sestup zpět do Sluďjanky.

15. den

Vlakem na letiště do Irkutsku a odlet do Prahy.

15.–22. den

PRODLOUŽENÍ - VÝCHODNÍ SAJAN  (náročnost 3):

15. den

Sluďjanka (jediné mramorové nádraží na Transsibiřské magistrále, nábřeží Bajkalu, muzeum minerálů, nákup proviantu); minibusem do Tunkinských Golců.

16.-17. den

Výstup dolinou Barun-Chandagaj až k horním jezerům, druhý den odpoledne výstup nalehko na Bepkan (vyhlídkové sedlo hlavního hřebene, 2635 m).

18.-19.8.

Přechod sedla Dinosaur (2378 m) do doliny Zun-Chandagaj, odpoledne nalehko k horním jezerům, druhý den sestup.

20. den

Tunkinskou dolinou přes burjatskou vesnici Tagarchaj do Aršanu (termální prameny, malý buddhistický chrám, ruská baňa).

21.-22. den

Soutěska řeky Kyngarga, odpoledne autobusem do Sluďjanky k Bajkalu; ráno přesun do Irkutsku a letecky zpět do Prahy.Zvolené parametry:  — změnit
   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.