Srí Lanka: Dvě tváře jedné krásky

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Srí Lanka
Název ubytování Lakeside at Nuwara Wewa, Jetwing Jaffna, Anantamaa Trincomal
Typ ubytování Hotely
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 69 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Již po dvě desetiletí našim klientům nabízíme to nejlepší z většinové sinhálské části Srí Lanky: dechberoucí Sigiriyu a Dambullu, monumentální královská města Anuradhapuru a Polonnaruwu, pulsující srdce ostrova Kandy, čajové plantáže i zahrady koření... Tentokrát však přidáváme i druhou - tamilskou - tvář ostrova. Čeká nás sever a východ s unikátní Jaffnou a jejími chrámy, ostrovy okolo poloostrova Jápané, ale také nádherné pláže Passikudah a Nilaveli.
ČÍM SE LIŠÍME OD KONKURENCE:
* Konkrétní hotely vyššího standardu!
* Malé skupinky (již od 6 účastníků)!
* Vstupné již v ceně!
* Osobně doprovází pracovník CK, který zájezd připravil!

Popis stravování

Polopenze

Popis ubytování

Popis ubytováníHotelové pokoje

Popis lokality ubytování

Popis lokality ubytováníAnuradhapura, Jaffna, Trincomalee, Passikudah, Sigiriya, Kandy, Negombo

Program zájezdu

Den 01: Odlet z Prahy

Na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni se sejdeme cca dvě hodiny před odpoledním odletem (letový řád bude upřesněn při rezervaci – viz POKYNY NA CESTU). Cesta do Colomba bude s přestupem v Dubaji nebo Doha (cca 6 hodin letu), následný přípoj poletí cca 4,5 hod.

Den 02: Dechberoucí atmosféra večerní Anuradhapury, Hotel:The...

V ranních hodinách přiletíme na letiště Katunayake severně od Colomba. Po vyřízení vstupních formalit, vyzvednutí zavazadel a doporučené výměně peněz nás bude očekávat místní průvodce. Protože před námi bude prvních téměř 5 hodin, kterými odstartujeme celý náš zájezd na Srí Lanku, ještě před odjezdem na sever si dáme snídani v hotýlku u letiště. Do cíle - Anuradhapury - bychom měli dorazit krátce po poledni. Ubytujeme se v hotelu s velmi relaxačně působícím parkovým areálem a dáme si trochu oddechu. Později odpoledne zamíříme (cca 30 minut) návštívit nejdůležitější místo pro všechny sinhálské Srílančany: historický areál Anuradhapury, nejstaršího a nejdéle fungujícího království, jehož dějiny sahají hluboko před náš letopočet a jehož prostřednictvím vstoupilo Buddhovo učení na ostrov. Nejprve shlédneme objekty, na které je zapotřebí denní světlo. A pak, již v magické atmosféře osvětlení, nás čeká posvátný strom a především obří bílé stúpy se stovkami místních poutníků. Denně se zde koná několik ceremonií celebrovaných významnými buddhistickými mnichy. Do hotelu se vrátíme na večeři.

Den 03: Směr sever, se zastávkou v kolébce buddhismu, Hotel:Jetwing...

Snídaní se rozloučíme s Anuradhapurou, protože dalším cílem je poloostrov Jápané na samém severu. Nejdříve se však zastavíme jen pár kilometrů odsud. V Mihintale totiž potkal syn legendárního indického krále Ašóky krále Anuradhapury a obrátil jej na Buddhovo učení, které se pak začalo šířit ostrovem. U Vavunie překročíme vojenský checkpoint, kde ještě před několika málo lety končilo území pod kontrolou vlády a začínalo´území Tygrů. Dnes nám cesta bude rovinatou krajinou po nové asfaltce jinak odsýpat, než za starých časů... Kousek za Kilinochchi je úzký pruh země spojující poloostrov Jápané s ostatním územím, kterému se odpradávna říká Elephant Pass. Zde se na pár minut zastavíme u památníku všem, kteří za čtvrtstoletí leckdy nesmyslného násilí ztratili své životy, ať už byli na jakékoliv straně či (většina) pouhými nevinný i obětmi krvavých hrátek mocných. Odpoledne se ubytujeme v hotelu v srdci Jaffny.

Den 04: Ostrov Nagadeepa - symbol symbiózy obou náboženství...

Dopoledne se vypravíme mimo Jaffnu a mimo pevninu vůbec. Nejprve po několikakilometrové hrázi napříč lagunou přejedeme na ostrov Kayts a odtud po další hrázi na ostrov Punkudutivu, až dorazíme do malého přístaviště, odkud vyjíždějí pitoreskní bárky k cíli naší cesty: Po cca 15 minutách přistaneme u jediného opravdu zachovalého (proč..? Rádi vám na místě povíme story!) buddhistického chrámu Nagadeepa na malém ostrůvku. V jeho těsném sousedství pak stojí velký chrám hinduistický Naga Pooshani Amman Kovil. Kolem poledne se vrátíme do města. Bude-li to možné (probíhá rekonstrukce), podíváme se na klenot portugalské a holandské vojenské architektury, zdejší pevnost. Zlatým hřebem bude nejdůležitější tamilský chrám celé Srí Lanky: Nallur Kovil, upomínající na podobné chrámové komplexy v jižní Indii.

Den 05: Ochutnávka krás východních pláží severně od Trinca,...

Snídaně a sbohem Jaffno, zbohem Jápané, vracíme se zpět. Dnešní přesun bude nejdelší na naší trase, abychom ještě tentýž den dospěli k východnímu pobřeží. Dosáhneme jej v časném odpoledni severně od přístavu Trincomalee. Ubytujeme se a zbytek dne bude patřit relaxu, koupání a pozorování místních rybářů. Večeře je samozřejmě v našem hotelu.

Den 06: Metropole východu - Trincomalee, Hotel:Maalu Maalu Resort...

Po snídani se po východním pobřeží přesuneme na jih. Nejprve se zastavíme v největším středisku východu Trincomalee, jehož velkou hlubokou přístavní lagunu si velmi cenili Britové během svého koloniálního panství. Na skále Swami Rock ve Fort Frederick navštívíme Koneswaram Kovil. Na Srí Lance je řada krásnějších tamilských chrámů (viděli jste v minulých dnech), tento ale má svůj historický význam. K místu se také pojí legenda nešťastné lásky milenců dvou různých etnik. Ještě uděláme několikaminutový fotostop u krásně udržovaného válečného hřbitova Commonwealthu - pod úhledně vyrovnanými náhrobky spí svůj věčný sen námořníci, letci a vojáci dislokovaní za 2. světové války na Cejlonu, kteří padli při japonských náletech či v okolních vodách (viz letadlová loď Hermes potopená japonskými letadly r. 1942 u Batticaloy). Během cesty si povíme o zdejších nelehkých časech během občanské války a při tsunami. Po poledni mineme městečko Valaichchennai a nádherná Passikudah konečně rozevře svou náruč! Tady se tempo našeho zájezdu zvolní: ubytujeme se a budeme odpočívat.

Den 07: Relax v hřejivé náruči nádherné Passikudah, Hotel:Maalu...

Odpočinek, koupání, využití místního spa centra... Případní zájemci se mohou vypravit na nedalekou téměř panenskou pláž Kalkudah.

Den 08: Směr královská Polonnaruwa, směr Kulturní trojúhelník,...

Odjezd z Passikudah na východě do centrální části zvané Kulturní trojúhelník bude po snídani. Po cca dvou hodinách jízdy nás čeká prohlídka ruin druhého významného královského města Polonnaruwa. Ta neexistovala tak dlouho jako předchozí Anuradhapura - jen cca 2 století, ale je mnohem kompaktnější. Zlatým hřebem jsou obří sochy Buddhy v Gal Vihara. Ubytujeme se na dvě noci nedaleko slavné Sigiriye a Dambully a opět zbude čas na trochu relaxu - s přibývajícími dny se to určitě hodí víc a víc... Dnes nebo zítra navečer můžeme zařadit cca tříhodinové jeep safari za divokými slony do NP Minneriya či rezervace Ritigala.

Den 09: Kdo nebyl na Sigiriyi a v Dambulle, nebyl na Srí Lance,...

Již včera jsme měli možnost pohledu na tu monumentální skálu čnící 200 metrů nad okolní terén a dnes ráno se tam vypravíme. Povíme si přitom příběh z 5. století našeho letopočtu, příběh hodný hollywoodského thrilleru, i mnohem novější příběh nešťastné lásky. Uvidíme areál zahrad v úpatí, úžasné fresky pod skalním převisem a od zbytků monumentální Lví brány vystoupáme na vrchol, kde zůstaly půdorysy dávného královského paláce a dalších staveb. Po dopoledním výstupu se určitě bude hodit pár hodin siesty a relaxu v našem hotelu. V pozdním odpoledni nás čeká další z top lokalit Srí Lanky: Jeskynní chrám v Dambulle, který vznikl již v prvním století před n.l. je místo, které prostě nemůžeme vynechat! Pět jeskyní vyzdobených nádhernými malbami, sochami především Buddhy, malými dagobami... a venku všudypřítomné opice, to vše s přicházejícím soumrakem – jak magická atmosféra! Na večeři se vrátíme do našeho hotelu.

Den 10: Cesta do královského Kandy - den provoněný báječným...

Předposlední den našeho putování zamíříme do samotného srdce ostrova - druhého největšího města Kandy. Cca tříhodinovou cestu přerušíme v oblasti Matale, tradičním místě pěstování koření. Odpoledne pak čeká samotné Kandy - ono někdejší královské město, které nejdéle vzdorovalo britské koloniální expanzi. Protože Srí Lanka je také proslulá drahými kameny, navštívíme některou ze šperkařských dílen. V podvečer si vychutnáme taneční umění místních lidí a není náhoda, že se tak stane právě zde: kandyjští tanečníci a bubeníci jsou na ostrově nejlepší. Závěrečným bonbónkem bude chůze (samozřejmě pouze účinkujících) po žhavém popelu. Ale den ještě nekončí. Dalida Maligawa, nejvýznamější buddhistická památka nazývaná Chrámem Buddhova zubu v magickém večerním osvětlení čeká na nás! Návrat do hotelu a večeře.

Den 11: Čaj a sloni - dva symboly Srí Lanky na závěr, Hotel:Goldi...

I poslední den na Srí Lance bude nabitý zážitky. Po snídani opustíme oblast Kandy, abychom v jeho blízkosti u městečka Giragama navštívili jednu z tradičních továren na zpracování čaje. Exkurze nemůže skončit jinak, než příjemnou ochutnávkou... Krátce před polednem pak přibudeme do populárního sloního sirotčince v Pinnawale: projekt již několik desítek let zachraňující opuštěná slůňata. Z terasy nad řekou si dopřejeme pohled na koupající se stádo a v místní restauraci si můžeme dát něco na zub. Odpoledne dorazíme zpět k letišti, resp. do nejbližšího a nejstaršího srílanského přímořského letoviska Negombo. Tady bude čas pro závěrečný relax před cestou, posezení nad šálkem čaje či něčeho ostřejšího na baru anebo dodatečné nákupy suvenýrů v okolních obchodech. A ovšem večeře. Okolo půlnoci pak definitivně dorzíme na letiště. P.S. Případným zájemcům můžeme při rezervaci nabídnout prodloužení pobytu o pár dnů u moře na jihozápadě ostrova.

Den 12: Návrat domů

Po půlnoci odlétá náš spoj do Dubaje nebo Doha, kam dorazíme časně ráno a přestoupíme na další linku směr Praha. Plánovaný přílet je krátce po poledni.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.