Srí Lanka: dvě tváře jedné krásky

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Srí Lanka, Asie, Srí Lanka
Název ubytování Srí Lanka: dvě tváře jedné krásky
Typ ubytování Hotel
Druh zájezdu Poznávací
Cena za osobu celkem za 85 990 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis ubytování

Tipy pro správnou volbuSrí Lanka, to je dechberoucí Sigiriya a Dambulla, monumentální královská města Anuradhapura a Polonnaruwa, pulsující srdce ostrova Kandy, čajové plantáže i zahrady koření. Tentokrát však přidáváme i druhou - tamilskou - tvář ostrova. Čeká nás sever a východ s unikátní Jaffnou a jejími chrámy, ostrovy okolo poloostrova Jápané, ale také nádherné pláže Passikudah a Nilaveli.

Popis lokality ubytování

Popis destinaceSrí Lanka patří bezesporu k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradiční dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj a osady s domorodým obyvatelstvem. Teplé a provoněné břehy moře nabízejí příležitosti pro plážové i vodní sporty. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí.


Srí Lanka má typické monzunové klima s relativně vysokou vlhkostí vzduchu. Nejlepší podmínky pro pobyt u moře a koupání na západním pobřeží, kde leží naše hotely, zde panují od prosince do dubna. Popsané klima nelze v konkrétním termínu zájezdu garantovat.Země a její lidéPřes 400 km dlouhý a 200 km široký ostrov leží jen několik stupňů severně od rovníku. I když jeho povrch tvoří převážně nížiny, je významným turistickým magnetem především hornaté vnitrozemí porostlé deštným i horských pralesem. Typická údolí s čajovými plantážemi i horské vrcholy přesahující 2000 metrů nad mořské výšky a krátké na vodu bohaté řeky dotvářejí přírodní kulisu tohoto přírodního ráje. Původní Védové, kulturní Árjové, nájezdy Drávidů a arabská migrace, stejně jako evropská kolonizace a nejnovější migrační pohyby zde vytvořily pestrou směs národů, jazyků a kultur. První známé království Anuradhapura zde vzniklo koncem 3. stol.př.n.l., ve 14. století n.l. zde bylo Tamilské království, v 16. století ostrov okupovali Portugalci, sto let po nich Holanďané a ti jej předali Britům. Nezávislost ostrov získal v r. 1948 a nynější republika Srí Lanka vznikla v r. 1972; slovo Srí pochází ze sanskrtu a znamená zářivý.Tipy pro správnou volbu✱ exotické koupání a poznávání
✱ památky i příroda vnitrozemí
✱ nízké náklady místních služeb
✱ léčebná relaxace ajurvédaČedok PLUS✱ výhodné letecké spoje přes Dubai/Istanbul
✱ komfort letecké společnosti Emirates
✱ výhodné parkování na letišti v PrazeZákladní informaceOficiální název: Srílanská demokratická socialistická republika
Politický systém: republika, člen Britského společenství národů
Rozloha: 66 000 km2
Počet obyvatel: 21 milionů
Hlavní město: Colombo
Úřední jazyk: sinhálština, tamilština, angličtina
Dorozumění: široce rozšířená angličtina
Náboženství: 70 % buddhismus, 15 % hinduismus, minorita muslimů a křesťanů
Místní měna: srílanská rupie (LKR) = 100 centů (70 LKR = 1,- USD)
Peníze s sebou: USD, platby úvěrovými kartami možné v mezinárodních hotelích
Místní čas: SEČ + 5 hodin (při letním času + 4 hodiny)
Elektřina: 230-240 V, adaptér nutný
Vstupní formality: cestovní pas a vstupní vízum
Místní doprava: levné vlaky a autobusy; hustá frekvence a vždy jsou přeplněné. Cenově dostupný pronájem vozu s řidičem nebo bez řidiče a taxíky – nutno sjednat cenu předem.
Očkování a lékař: očkování není povinné, doporučuje se zejména očkování proti žloutence typu A/B, žluté zimnici. Je vhodné užívat antimalarika. Zdravotní rizika a aktuálně doporučované očkování (ochranu) konzultujte prosím před cestou s hygienickou stanicí či odborným lékařem.Sport a zábavaSportovní aktivity
Většina hotelů nabízí široké možnosti sportovního vyžití. Na plážích jsou k dispozici různé druhy nemotorových vodních sportů jako jsou windsurfing, jízda na prkně s padákovou plachtou (kite-boarding), katamarány, plachetnice, kajaky a vodní šlapadla. Z motorových sportů nabízejí centra vodních sportů paragliding, jízdu na vodních skútrech, vodní lyžování, jízda na banánu či nafukovacích kruzích. V areálech hotelů se nacházejí tenisové kurty v mnoha případech i s nočním osvětlením, hřiště na plážový volejbal, badminton, squash či košíkovou. Kromě těchto aktivit většina hotelů nabízí stolní tenis, stolní fotbal, kulečník, šipky, šachy a elektronické hry. K vybavení většiny hotelů patří i dokonale vybavená sportovní centra s posilovnou a lázeňská centra se saunou, parními lázněmi a širokou škálou masážních programů. Důležitou součástí lázeňského centra je i léčebný systém ajurvéda, jehož cílem je dosažení vnitřní harmonie těla a mysli. Tato věda, jejíž základy sahají do 5 století před naším letopočtem, se těší stále větší oblibě. Důležitým sportem na Srí Lance je i golf, který je možno provozovat na 3 golfových hřištích. Pro vyznavače tohoto sportu je možno zorganizovat poznávací zájezd s možností hraní golfu na všech těchto hřištích.

Po koupání ...
Noční život je s výjimkou metropole Colomba na Srí Lance značně omezen. Proto se večerní zábava soustřeďuje na hotelové bary, restaurace. Omezeny jsou i prodej a konzumace alkoholu mimo hotelové areály. Zejména během úplňku, který je důležitým buddhistickým svátkem, je prodej alkoholu široce zakázán. Oblíbenou večerní činností jsou kromě tenisu na osvětlených kurtech i lázeňské procedury v hotelových wellness centrech s prvky místní tradiční léčebné medicíny ajurvéda.

Rent-a-car
Pronájem aut a motorek není příliš rozšířen a nedoporučuje se a to zejména ze dvou důvodů. Jednak zde panuje značně chaotická a nepřehledná dopravní situace s minimálním respektováním pravidel silničního provozu místními řidiči. Druhým důvodem je cenová i místní dostupnost a flexibilita při využívání služeb taxi nebo pronájmu auta s řidičem.

Gastronomie nákupy
Obvyklou potravou místních obyvatel je rýže a kari – velká mísa rýže obklopená miskami různých úprav kari a pochutin. Srílančané jedí prsty pravé ruky. Hotely nabízejí široký výběr mezinárodní kuchyně. Oblíbené je silně aromatické ovoce, zejména ananas, papaya a mango. Nejčastějším nápojem je voda, je zde široký výběr nealkoholických nápojů, pivo Lion a z místních pálenek je nejtradičnější arak. Nákupní ráj suvenýrů a drobných užitkových předmětů za velmi nízké ceny. Oblíbená jsou různá exotická koření, čaj, domorodé řemeslné výrobky ze dřeva a kůže, batikované látky, polodrahokamy a šperky z nich.
Pláže a jejich specifikaVlny Indického oceánu zvou ke koupání oceánského typu, tj. život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu. Na místech, která nejsou chráněna korálovým útesem, doráží na břehy čilý příboj. Koupání v blízkosti ústí řek je někdy ovlivněno pískem a plovoucími částmi rostlin, které řeky snášejí do moře. Pláže jsou veřejné a oživují je plážoví prodejci suvenýrů a občerstvení všeho druhu. Proto jsou plážové slunečníky a lehátka většinou umisťovány uvnitř hotelových zahrad.

Golf
Srí Lanka je poměrně málo známá jako destinace pro milovníky golfu, ale je zde několik 18 jamkových golfových hřišt, která jsou vybudována v okolí Colomba, Digana a Husara Eliya. Hřiště u Colomba je na úrovni moře, U Digana ve výšce 600 metrů na mořem a u Husara Eliya v nadmořské výšce 2 070 metrů. Hřiště mají různé terény a klimatické podmínky. To vše přispívá k dojmu, že máte pocit jako byste hráli golf ve 3 různých zemích. Golfová hřiště jsou umístěna tak, že vždy je možné spojit hraní golfu s poznávacími výlety do nádherného okolí. Golf na Srí Lance je možné hrát po celý rok.

Royal Colombo Golf Club
Délka tohoto 18 jamkového hřiště je 5 770 metrů s Par 71. Rovné dráhy se širokými travnatými greeny vypadají zpočátku jednoduše pro začátečníky, ale je zde mnoho vodních ploch a dalších úskalí, které tento názor rychle změní. Klub je snadno dosažitelný autem cca 20 minut od prvotřídních hotelů ve městě. The Royal Colombo Golf Club byl založen v roce 1879 a je jedním z nejstarších na světě.
Orientační cena green fee: 600,- Kč

Victoria Golf Club
Nejnovější golfové hřiště na ostrově je postaveno na ploše o rozloze 207 hektarů a u 8 kilometrů dlouhého pobřeží s panoramatickým výhledem na Victoria Reservoir. Hřiště o délce 6 190 metrů a Par 73, které navrhl Donald Steel, bylo otevřeno v roce 1999. Travnaté fairwaye jsou poměrně úzké a jsou umístěné v hornaté krajině. Hřiště se nachází 25 kilometrů východně od městečka Kandy a 150 kilometrů od hlavního města Colombo.
Orientační cena green fee: 800,- Kč

Nuwara Eliya Golf Club
Toto golfové hriště má pověst jednoho z nejlepších hřišť v Asii o délce 5 520 metrů a Par 71. Travnaté golfové fairwaye jsou dlouhé a úzké a jsou lemovány jehličnatými stromy a hustým křovím. To vše vyžaduje zručnou herní jistotu, kterou navíc komplikuje i hornatý terén. Golfový klub je vzdálen 10 minut chůze od Grand Hotelu a 190 kilometrů od města Colombo.


Exotické ajurvédské léčebné pobytyNeodmyslitelnou součástí kulturního dědictví na Srí Lance je tradiční alternativní medicína, která pomáhá tam, kde klasické léčebné postupy selhávají. Ajurvéda je tradiční holistický léčebný systém a filosofie předpokládající, že celý vesmír je souhra energií pěti elementů – éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Název ajurvéda pochází ze sanskrtského slova a v překladu znamená „věda o životě“. Ájurvéda je věda stará už více než 5000 let, dodnes běžně praktikovaná v mnoha zemích - zejména v jihovýchodní Asii (Indie, Srí Lanka, Tibet). V současné době je stále více populární po celém světě.Ajurvéda respektuje lidskou individualitu - zdraví každého člověka je tvořeno vzájemnou harmonickou souhrou těla, mysli a okolního prostředí. Cílem léčebného systému je prevence onemocnění, léčení chorob, jejich příznaků, zvyšování celkového pocitu zdraví, posilování imunitního systému a oddalování procesu stárnutí.Podle ajurvédské filozofie jsou v těle 3 energie „dóši“ (Váta - kombinace éteru a vzduchu, Pitta - kombinace ohně a vody a Kapha - kombinace prvků země a vody), které odrážejí mentální a fyzický charakter člověka. Onemocnění jsou výsledkem nerovnováhy těchto energií. Nerovnováha energií je způsobena stresem, nezdravými stravovacími návyky, nedos tatkem pohybu, negativními pocity, nezdravým ovzduším, hlukem. K příznakům nerovnováhy patří nespavost, bolest, deprese a napětí. Základním principem léčby je změna stravovacích návyků a způsobu života. Tím se dosáhne vnitřní harmonie těla a mysli. Když se pomocí ajurvédy naučíme svými vlastními silami potlačit negativní a ničivé síly, můžeme lépe řídit náš život.8 oborů ajurvédyKaja čikitsa – léčba těla nebo interní medicína; Salakja tantra – léčba chorob hlavy a krku; Salja tantra – všeobecná chirurgie; Agadha tantra – toxikologie; Bhuta vidja – psychologie, psychiatrie; Kaumára bhrtja – pediatrie; Rasajana – farmakologie; Vadžikarana – sexuologie.Co a jak ajurvéda léčíAjurvéda léčí například astmatické a dýchací problémy, nemoci kloubů a páteře, bolesti hlavy, migrény, nespavost, obezitu, poruchy krevního oběhu nebo oční poruchy. K léčebným metodám patří zejména pan chakarma a rasajána - komplexní čistící terapie založená na detoxikaci těla vedoucí i k omlazování organismu. Její součástí jsou i olejové masáže v kombinaci s bylinným napařováním, inhalacemi, zábaly a speciálním stravovacím režimem. Nedílnou součástí ajurvédského léčebného systému je jóga a meditace. Na přání zajistíme ajurvédské léčebné pobyty v rozsahu a se zaměřením dle Vašeho přání. Ajurvédský systém léčby trvá určitý čas, než se objeví efekt. Normálně je minimální doporučovaná délka léčení 2 týdny. Pro déle trvající účinek je doporučována léčba 3-4 týdny. Alternativou jsou i krátkodobé ajurvédské procedury, které si můžete objednat na místě v průběhu Vašeho pobytu. Například náš hotel Eden Resort and Spa nabízí tyto procedury přímo ve svých vlastních zařízeních.StřediskaJihozápadní pobřeží
Oblast zahrnuje střediska: Wadduwa, Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa, Ahungalle
Jde o jednotlivé rázovité vesničky situované na západním pobřeží moře jižně od Colomba, sídla chudých rybářů a řemeslníků s omezenou nabídkou služeb. Hotely jsou plně soběstačné a leží samostatně na plážích mimo tyto vesničky, kam lze dojet asi za 10 minut. V okolí hotelů jsou většinou situovány kiosky se suvenýry a jednoduché místní restaurace S přibývající vzdáleností od Colomba směrem na jih je prostředí přírodnější a divočejší, ubývá civilizace a na plážích přibývá světlého písku a kokosových palem, která podporují pocit exotické dovolené. Ústředními místy jsou nejoblíbenější střediska Beruwela a Bentota, která leží asi 60 – 70 km jižně od Colomba. Beruwela má arabský ráz a zdejší pláž je chráněna korálovým útesem před příbojem otevřeného moře. Bentota leží jižněji směrem metropoli jižní části ostrova Galle a je větší a rušnější. Má dlouhé písčité pláže, které lemují palmy. Transfer z letiště prochází přímo metropolí ostrova Colombem a do středisek Wadduwa a Kalutara a trvá asi 2 hodiny, do ostatních středisek 3 hodiny.

Program zájezdu

Trasa

Anuradhapura | Jaffna | Nagadeepa | Trincomalee | Passikudah | Polonnaruwa | Sigiriya | Dambulla | Kandy

Program zájezdu

1. den: Sraz na letišti a odlet do Colomba.2. den: Po ranním příletu krátké občerstvení (snídaně) a odjezd směrem na sever. Navečer návštěva areálu historické části nejstaršího královského města Anuradhapury v magické atmosféře umělého osvětlení. Večeře a ubytování: hotel Palm Garden Village, Anuradhapura (3*+).3. den: Snídaně. Po zastávkách v kolébce srílanského buddhismu Mihintale a u válečného memoriálu na úzké šíji zvané Elephant Pass příjezd na samotný sever ostrova, poloostrov Jápané a srdce tamilského obyvatelstva – města Jaffna. Ubytování a večeře v městském hotelu Heritage Hotel, Jaffna (3*).4. den: Snídaně. Dopoledne návštěva jednoho z ostrůvků obklopujících Jápané – ostrov Nagadeepa může sloužit jako vzor symbiózy buddhistů a hinduistů. Odpoledne bude patřit městu, atmosféře jeho uliček a především návštěvě úžasného tamilského chrámu Nallur Kovil. Ubytování a večeře: Heritage Hotel, Jaffna (3*).5. den: Snídaně. Odjezd z poloostrova Jápané na východní pobřeží, severně od města Trincomalee. V oblasti Nilaveli jsou jedny z nejhezčích pláží Srí Lanky. Odpoledne relax. Ubytování a večeře v hotelu Pigeon Island Beach Resort, Nilaveli (3*).6. den: Snídaně. Zastávka v hlavním středisku východního pobřeží, přístavu Trincomalee. Pohled na město od chrámu na skále Swami Rock, krátký fotostop u hřbitova válečných obětí jednotek britského Commonwealthu. Okolo poledne příjezd do hotelu v samém srdci překrásné zátoky Passikudah jižně od Trincomalee. Ubytování a večeře v hotelu Maalu Maalu Resort+Spa, Passikudah (4*+).7. den: Snídaně. Volno, relax. Večeře a nocleh hotel Maalu Maalu Resort+Spa, Passikudah (4*+).8. den: Snídaně. Cesta do vnitrozemí, oblasti zvané „Kulturní trojúhelník“. První zdejší návštěvou bude prohlídka kompaktního areálu ruin druhého královského města Polonnaruwy s obřími sochami Buddhy v Gal Vihara. Navečer jeep safari za divokými slony do NP Minneriya či rezervace Ritigala. Ubytování a večeře v hotelu Aliya Resort+Spa, Sigiriya (4*+).9. den: Ještě před snídaní výstup na srílanskou „No.1“. Skalní komplex Sigiriya je na dohled od hotelu a tento čas je ideální, jak se vyhnout horku a davům. Dechberoucí areál zahrad, neskutečné fresky, zbytky Lví brány a samotný vrcholek skály nesmí chybět v žádném poznávacím programu ostrova! Po návratu do hotelu relax. Odpoledne pak čeká další skvělá památka, jeskynní chrám v Dambulle s více než dvoutisíciletou historií. Ubytování a večeře v hotelu Aliya Resort+Spa, Sigiriya (4*+).10. den: Po snídani směr vy

Trasa

Anuradhapura | Jaffna | Nagadeepa | Trincomalee | Passikudah | Polonnaruwa | Sigiriya | Dambulla | Kandy   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.