Skialpinismus v Laponsku – Haute Route severu

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Švédsko
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní, na lyže
Cena za osobu celkem za 36 800 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Švédské Laponsko, známé též jako země půlnočního slunce,  je poslední velkou evropskou divočinou. Řada místních hor a masivů doposud nemá žádné jméno. Reliéf krajiny tvoří ostré horské štíty i hluboká údolí tvarovaná po tisíciletí mohutnými ledovci. Přesto je toto pohoří relativně dostupné a díky specifickým podmínkám nabízí zcela unikátní lyžařské terény i nádherný sníh. Tento ráj je však dostupný pouze na lyžích s částečnou dopomocí sněžných skútrů. Během týdenní výpravy uskutečníme klasickou skialpinistickou túru kolem masivu Kebnekaise (2117 m), nejvyšší hory Švédska, známou též jako Haute Route severu. Naše putování povede nejprve horskými údolími s relativně malým převýšením, avšak mezi mohutnými skalními stěnami i efektními ledovci. Nejnáročnějším přechodem je pak putování přes několik horských sedel od chaty Sälka do údolí  Dárfal, zpestřené krásnými sjezdy. V případě příznivých podmínek se pokusíme i o výstup a následný sjezd z vrcholu samotné Kebnekaise.Nocovat budeme na chatách švédského turistického klubu. Většina chat je vzdálena za dobrých podmínek na délku půldenní túry, takže zbytek dne si užijeme krásnou zimní přírodu a lyžování nalehko v jejich okolí. Kromě poslední chaty jde o romantické ubytování bez elektřiny, ale o chaty pečují správci. Třikrát bude k dispozici také sauna. Upozornění:Na tento zájezd nelze uplatnit systém slev a bonusů CK Adventura.Náročnost:jedná se o náročný skialpinistický přechod vyžadující předchozí zkušenosti s vícedenním putováním na skialpinistických lyžích. Předpokladem je dobrá fyzická i psychická kondice.Klima:Díky vysokým horám je třeba počítat s drsnějším počasím – bývá proměnlivé a často vane silný vítr. Není velkou výjimkou denní teplota kolem –10 °C a noční pod –20 °C.Průvodce:Tonda Volk, špičkový lyžař (člen lektorského sboru APUL a CAHV) a licencovaný horský vůdce UIAGM. Tonda průvodcuje veškeré skialpinistické kurzy pořádané CK Adventura a v oblasti Kebnekaise působí i jako instruktor heliskiingu.Velikost skupiny:5–8 účastníkůPoznámka:Ledovcové vybavení:  V ceně je zahrnuto zapůjčení horolezeckého vybavení na ledovcové túry. Používáme standardní vybavení, které odpovídá normám UIAA (Mezinárodní horolezecké asociace) – sedací úvazek, stoupací železa, cepín, 9mm horolezecké lano, karabiny a horolezecká přilba.Skialpinistické vybavení – lyže, boty, stoupací pásy a lavinový set (lavinový přístroj, lopata, sonda). Pokud nevlastníte svoje vybavení, poradíme vám s jeho nákupem nebo zapůjčením.

Popis stravování

Převážně ze zásob dovezených z domova, na některých chatách lze draze dokoupit základní potraviny a pochutiny. S výběrem a skladbou jídelníčku vám rádi pomůžeme.

Popis ubytování

V Kiruně 2x standardní ubytování v hostelu. Na trase 7x nocleh na chatách švédského turistického klubu STF. První 3 chaty jsou skromné – spí se ve vícelůžkových pokojích, lůžka mají matrace, ale je třeba mít vlastní spacák, k dispozici je propan-butanový vařič, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech, na druhé chatě je v ceně sauna. Poslední dražší chata je plně vybavený horský hotelový komplex s ubytováním hostelového typu, s teplou sprchou i saunou v ceně, samoobslužnou kuchyní i možností restaurace. Chataři monitorují pohyb skupiny a hlídají, že v pořádku dorazila.

Program zájezdu

1. den

Let Praha – Stockholm – Kiruna, ubytování.

2.–3. den

Autobusem do sámské osady Nikkaluokta, odtud sněžnými skútry do údolí Vistas. Dále již výstup na lyžích vstříc monumentální hoře Nallo až ke stejnojmenné chatě obklopené ze všech stran ostrými štíty; 2 noci na jednom místě; druhý den nás čekají překrásné výstupy a lyžování v úchvatné horské krajině v přilehlém okolí.

4.–5. den

První den nejprve výstup údolím Stuor Räitavagge a následně sjezd k horské chatě Sälka (835m), ležící na známé turistické trase Kungsleden (švédská Královská cesta); 2 noci na jednom místě s možností sauny; druhý den celodenní skialpinistická túra s možností výstupu na Sälke (1865 m) s nádhernými výhledy do okolních hor.

6.–7. den

Skialpinistický přechod vedoucí dle aktuálních podmínek údolím Kaskasavagge a dále po známé trase Jojoleden  přes několik horských sedel pod stěnami Kebnekaise až do překrásného údolí Darfál (nejdelší túra, obvykle  7–8 hodin); 2 noci na jednom místě; druhý den dle podmínek pokus o výstup až na majestátní vrchol Kebnekaise (2117 m) a následný sjezd či skialpinistické výstupy v bezprostředním okolí hlavního vrcholu.

8. den

Závěrečná túra k horské stanici Kebnekaise Fjällstation (jediná chata hotelového charakteru s kompexními službami hostelového a hotelového typu – možnost sprchy, sauny, případně i restaurace, 690m).

9. den

Přesun sněžnými skútry podél zamrzlé řeky zpět do Nikkaluokty, odtud autobusem do Kiruny, prohlídka centra a nákupy severských specialit.

10. den

Letecky Kiruna – Stockholm – Praha.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.