Švédským Laponskem z Abiska pod Kebnekaise

Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

*

Země a lokalita Švédsko
Typ ubytování Ubytování hotelového typu
Druh zájezdu Aktivní, na hory - turistika
Cena za osobu celkem za 35 700 Termíny
Zavřít

Odeslat dotaz

*

*

Popis zájezdu

Poznejte přírodu a hory Laponska na vlastní kůži! Vydejte se s námi na šestidenní pochod za polárním kruhem, po nejznámější turistické značené cestě Skandinávie, tzv. Kungsleden. Námi vybraná trasa protíná nejvyšší švédské pohoří, začíná v NP Abisko a pokračuje směrem k jihu, kde končí pod nejvyšší horou Švédska Kebnekaise (2110 m). Zdatnější se mohou pokusit o její zdolání. Naše putování povede horskými údolími s relativně malým převýšením, avšak mezi ostrými horskými štíty, mohutnými skalními stěnami i jedinečně působivými ledovci. Krása dnes jedné z posledních evropských divočin vám určitě vezme dech, pojeďte a přesvědčte se sami! Termín na konci léta je ideální díky nepřítomnosti komárů, hojnosti borůvek a už také budeme mít šanci spatřit polární záři. Nocovat budeme na chatách švédského turistického klubu, půjdeme tedy jen s lehčím batohem. Kromě dvou delších etap jsou jednotlivé dny plánované jako půldenní pochody v poklidném tempu od chaty k chatě, s možností odpolední procházky do okolí.Náročnost:Díky zázemí na chatách, kde budeme nocovat, půjdeme jen s lehčím batohem. Dvě denní etapy se pohybují kolem 21 až 25 km a čtyři v rozmezí 12 – 14 km, s možností odpoledního výletu nalehko. Ačkoli se budeme pohybovat v horském terénu, trasy nejsou náročné, denní převýšení se pohybuje v rozmezí 150–350 metrů nahoru. Při výstupu na Kebnekaise nastoupáme kolem 1900 metrů, ale jen s lehkým batohem. Závěrečných 40 metrů před vrcholem vede výstup po sněhu, jenž je možné zdolat jen za optimálních podmínek. Pro méně zdatné se nabízí alternativa: výstup na předvrchol s převýšením kolem 1000 metrů. Poznámka:Aby se cena letenky udržela v uvedeném limitu, doporučujeme hlásit se na zájezd s dlouhodobým předstihem.V případě že vlastníte platnou kartu Hostelling International nebo členství v STF, prosím, informujte nás o tom během přihlášení.V závěru podmínek zájezdu naleznete proklik na fotografie ubytování.

Popis stravování

Převážně ze zásob dovezených z domova, na některých chatách lze některé potraviny a pochutiny draze dokoupit.

Popis ubytování

V Kiruně 2x standardní ubytování v hostelu; na trase 6x nocleh na chatách švédského turistického klubu STF. První čtyři chaty jsou skromné, bez elektřiny, spí se ve vícelůžkových pokojích, lůžka mají matrace, ale je třeba mít vlastní spacák, k dispozici je propanbutanový vařič, venkovní suché WC, teplá voda na mytí se ohřívá na kamnech. Na první i druhé chatě je k dispozici sauna a malý obchůdek. Poslední chata Kebnekaise fjällstation představuje plně vybavený horský hotelový komplex s ubytováním hostelového typu a s teplou sprchou, saunou, restaurací a obchodem. 

Program zájezdu

1. den

Letecky Praha – Stockholm – Kiruna, zde ubytování.

2.–7. den

Přesun vlakem z Kiruny do Abiska a úvodní etapa šestidenního putování z NP Abisko do Abiskojaure. Dále půjdeme po stopách sobů a jezerní krajinou do Alesjaure. Během následujících tří dnů projdeme údolím říčky Tjäktjaråkka přes osady Tjäktja a Salka až k horské stanici Kebnekaise Fjällstation (690 m) pod nejvyšší horou Švédska, Kebnekaise (2110 m). Poslední den se v případě příznivého počasí pokusíme o výstup na vrchol Kebnekaise. Pro méně zdatné je alternativou výstup na předvrchol Vierranvárri (1711 m).

8. den

Závěrečnou část treku můžeme absolvovat pěšky, nebo zvolit netradiční dopravní prostředek, přeletět vrtulníkem od Kebnekaise Fjällstation přes jezero Ladtjojaure do Nikkaluokty, odtud autobusem do Kiruny.

9. den

Letecky Kiruna – Stockholm – Praha.   

Zavřít

Pokud se domníváte, že je v tomto zájezdu nepřesnost, vyberte prosím z následujících možností.